banner23

banner24

ULAQ SİDA'nın üretimine geçildi

Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı olan ULAQ'ın seri üretimine geçildiğini duyurdu.

SAVUNMA SANAYİİ 01.01.2022, 18:35
ULAQ SİDA'nın üretimine geçildi

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı olan ULAQ hakkında yeni bir gelişme daha yaşandı.

Ares ve Meteksan iş birliğiyle geliştirilen ULAQ 'ın seri üretimine geçildi.

Açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamada, "İlk silahlı insansız deniz aracımız ULAQ'ın seri üretimine başladık." ifadelerine yer verildi.

ULAQ SİDA

Meteksan Savunma ve ARES Tersanesi iş birliğiyle geliştirilen Türkiye’nin ilk SİDA’sı ULAQ, bilindiği üzere ilk atış testini Mayıs 2021’de gerçekleştirmişti. Roketsan üretimi CİRİT Lazer Güdümlü Füze Sistem ile gerçekleştirilen atış testi esnasında ULAQ, salvo şekilde iki adet CİRİT Füzesi ateşlemiş ve hedefini başarıyla imha etmişti.

SİDA’nın ardından ULAQ İnsansız Deniz Aracı’nın Denizaltı Savunma Harbi (DSH) ve Elektronik Harp (EH) gibi farklı konfigürasyonlarını geliştirme faaliyetlerine devam eden Meteksan Savunma ve ARES Tersanesi, son olarak ULAQ’a 12.7 mm çapında Uzaktan Komutalı Silah Sistemi entegre etti. Böylelikle daha önce CİRİT ve L-UMTAS Füzeleri’ni atma kabiliyeti kazanan ULAQ SİDA, 12.7mm’lik UKSS de kullanabilir duruma geldi. 12.7 mm UKSS entegre edilen ULAQ konfigürasyonuna ise “ULAQ Üs/Liman Savunma Botu” adı verildi.

banner34