banner23

banner24

ULAQ SİDA, TÜMOSAN motoruyla güçleniyor

Türkiye'nin Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ'a ilk defa TÜMOSAN imzalı yerli motor entegre edildi.

SAVUNMA SANAYİİ 18.01.2023, 10:04
ULAQ SİDA, TÜMOSAN motoruyla güçleniyor

Türk Donanması'nın Mavi Vatan'daki caydırıcı unsurlarından yerli SİDA'lar TÜMOSAN'ın motorlarıyla etkinliğini artırıyor.

ARES Tersanesi ve Meteksan iş birliğiyle üretilen Türkiye'nin Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ'a TÜMOSAN tarafından üretilen yerli motor entegre edildi.

ARES Tersanesi ve Meteksan'ın resmî Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşımda bu gelişme duyuruldu.

Videolu paylaşımda, "Türkiye'nin Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ, bir ilke daha imza atıyor. TÜMOSAN tarafından geliştirilen yerli ve milli motor ile tüm gücünü Türkiye'den alıyor." ifadelerine yer verildi.

"ULAQ SİDA'ya TÜMOSAN'ın yerli dizel marin motoru entegre edilecek"

TÜMOSAN Motor ve Traktör Sanayi AŞ Genel Müdürü Halim Tosun, geçen yıl Eylül ayında ULAQ SİDA'lara motor entegre edilmesiyle ilgili açıklamada bulunmuştu.

Tosun, açıklamasında Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) projesinde TÜMOSAN’ın geliştirdiği yerli dizel marin motorunun kullanılacağına ilişkin şu ifadelere yer vermişti:

"Savunma Sanayii Başkanlığı uhdesinde ve ARES Tersanecilik Sanayi ve Ticaret AŞ ana yükleniciliğinde üretilen Silahlı İnsansız Deniz Aracı'nda, yerli dizel marin TÜMOSAN motoru kullanılacak. Motorların prototip teslimatlarını bu yıl içinde gerçekleştireceğiz. Bu projenin devamında da marin motor sağlayıcısı olma konusunda önemli adımlar atmış olacağız. Ülkemizde özellikle son yıllarda yerlileşme konusunda önemli adımlar atılıyor. Burada beygir gücü de çok önemli. 50 beygir gücünden 4000 beygir gücüne kadar Türk Silahlı Kuvvetlerinin tüm unsurlarında özel ihtiyaçlar mevcut. Söz konusu ihtiyaçların yerli ve milli alt sistemler ile karşılanması noktasında özellikle 550 beygir ve altındaki motor güçlerinde TÜMOSAN aktif olarak görev alıyor."

banner34