banner23

banner24

Yavuz obüsünün yurt dışındaki ilk durağı Malezya olacak

Makine ve Kimya Endüstrisi A.Ş (MKE A.Ş) tarafından geliştirilen ve üretilen Yavuz obüsü, ilk ihracatını Malezya'ya gerçekleştirecek.

SAVUNMA SANAYİİ 11.07.2022, 12:57
Yavuz obüsünün yurt dışındaki ilk durağı Malezya olacak

Türkiye ile Malezya, savunma sanayii alanındaki iş birliklerine bir yenisini daha ekleyecek.

Makine ve Kimya Endüstrisi A.Ş (MKE A.Ş) tarafından geliştirilen ve üretilen Yavuz 155 mm Kamyona Monteli Obüs Sistemi, ilk ihracatını Malezya'ya gerçekleştirecek.

Şirketten edinilen bilgilere göre, bir süredir MKE A.Ş'nin ürettiği obüslerle ilgilenen Malezya'nın, silahlı kuvvetlerini Yavuz obüsü ile güçlendirme kararı aldığı öğrenildi. MKE A.Ş, bu kapsamda Yavuz obüsünü ilk kez Malezya'ya ihraç edecek.

Malezya Başbakanı İsmail Sabri Yakub ve beraberindeki heyet resmi ziyaret kapsamında 6 Temmuz 2022'de şirketin Gazi Fişek Fabrikası'nda incelemelerde bulunmuş olup 155 mm Yavuz obüsü hakkında yetkililerden bilgi almıştı.

MKE A.Ş, Malezya'ya silah ihracatının yanı sıra Güneydoğu Asya ülkesinde faaliyetlerini sürdürecek. Bu kapsamda, Türk savunma sanayisinin köklü kuruluşu MKE A.Ş, iki ülke arasında savunma sanayisi alanındaki iş birliktelikleri kapsamında bir dizi sorumluluk üstlenecek olup Malezya'da fişek üretim hattı kuracak.

Malezya, Boran ile de ilgileniyor

Malezya'nın MKE A.Ş ürünleri arasında tek ilgisi Yavuz obüsüne değil. Malezya ayrıca MKE A.Ş'nin Boran 105 mm Havadan Taşınabilir Hafif Çekili Obüsü ile ilgileniyor. Malezya Başbakanı, MKE ziyareti esnasında Boran sistemini de yakından incelemiş ve yetkililerden detaylı bilgi almıştı.

Boran, sürekli değişen ve zorlaşan muharebe koşullarının gerektirdiği yüksek isabet gücüne ve taktik esnekliğe sahip topçu silahı ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirildi.

Boran, 105 milimetre çapında 30 kalibrelik bir namluya sahip bulunuyor. Atış kontrol sistemi dahil toplam ağırlığı 1710 kilogram olan silah, Sikorsky S-70 helikopterleri ve çeşitli hafif araçlarla taşınabiliyor. Boran, uzun menzilli mühimmatlarla 17 kilometre menzilde etkili olabiliyor.

Yavuz 155 mm Kamyona Monteli Obüs Sistemi

MKE A.Ş, Fırtına obüsünün muharebe sahasındaki etkinliğini hareket kabiliyeti daha yüksek bir platformla artırmak, bu alandaki yüksek ihracat potansiyelini değerlendirmek için yürüttüğü çalışmalar kapsamında Yavuz obüsünü geliştirdi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerçekleştirdiği yurt içi ve sınır ötesi operasyonlarda ateş destek unsuru olarak kullanılmak üzere tasarlanan Yavuz'da, Fırtına obüsündeki gibi 155 milimetre 52 kalibre silah sistemi yer alıyor.

Uzun yıllardır çekili ve kundağı motorlu obüslerde kullanılan silah sistemi, 6x6 araç üzerine monte edildi ve zorlu kalifikasyon testlerinden başarıyla geçti.

Yavuz obüs sistemi için kullanılan araç tamamen zırhlı olarak geliştirildi. Sistemin atışa hazırlanma süresi en fazla 1, atışı tamamlayıp mevzi değiştirmesi en fazla 2 dakika sürüyor. Araç, 5 mürettebatı taşıyacak kapasitede çift kabine sahip bulunuyor. Aracın azami hızı saatte 90 kilometreye çıkıyor.

MKE A.Ş öz kaynaklarıyla geliştirilen Yavuz obüsü, yüksek mobilite kabiliyetinin yanı sıra düşük bakım onarım ve nakliye avantajları sağlıyor.

Yavuz obüsü, farklı yükseliş açıları ve sevk barut modülleriyle aynı hedefi aynı anda 3 farklı mühimmatla vurabiliyor. MOD 274 mühimmat ile 40 kilometre menzile sahip olan Yavuz obüsü, 1 dakikada 4-6 atım yapabiliyor. 18 mühimmat kapasitesi bulunan Yavuz obüsü tamamen zırhlı olarak geliştirildi. Silah sistemiyle, NATO standartlarına uygun 155 milimetre çapında tüm mühimmatlar atılabiliyor.

banner34