banner23

banner26

banner24

banner25

Yeni turbojet motoru ARAT için imzalar atıldı

Kale Arge ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında GEZGİN Füzesi başta olmak üzere çeşitli seyir füzelerine entegre edilecek yeni turbojet motoru ARAT için sözleşme imzalandı.

SAVUNMA SANAYİİ 05.11.2021, 21:57
Yeni turbojet motoru ARAT için imzalar atıldı
banner34

Türk savunma sanayii, gelişmiş seyir füzeleri ile doğru orantılı olarak güç sistemleri üretmeye devam ediyor.

Bu kapsamda Kale Arge ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında GEZGİN Füzesi başta olmak üzere çeşitli seyir füzelerine entegre edilecek yeni turbojet motoru ARAT için sözleşme imzalandı.

Anlaşmayı, Kale Ar-Ge adına Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Okyay ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir imzaladı.

ARAT turbojet motorun, daha önce SOM ve Atmaca seyir füzeleri için geliştirilen KJT-3200 turbojet motordan güç, yakıt tüketimi ve verim konularında daha etkili olması bekleniyor.

SSB Başkanı Demir uzun vadede Türkiye’nin kendi göbeğini kesme yolunda olduğunu belirterek, ''Projelerimizi yaparken de bazıları ilk, bazıları ilkin bir ötesi geliştirmeler oldu. Bunlar da çok zahmet çektiğimiz konular oldu. Belirli ürünler dışarıdan belki hala tedarik edilebilir. Bu yolumuza devam edebiliriz ama uzun vadede Türkiye’nin kendi göbeğini kesme yolunda ilerlemeliyiz.'' ifadelerini kullandı.

26°
açık