banner23

banner26

banner24

Yerli biyometrik kimlik doğrulama ve geçiş kontrol sistemleri

ASELSAN, savunma sanayine sağladığı öncü ve özgün katkıların yanında saha, kent ve kritik tesis güvenliği alanlarında da yerli çözümler sunan mevcut ürün ailelerine bir yenisini daha ekledi.

SAVUNMA SANAYİİ 06.08.2020, 23:24
Yerli biyometrik kimlik doğrulama ve geçiş kontrol sistemleri
banner34

Ürettiği IP kameralar, kayıt altyapıları, plaka tanıma sistemleri, video analiz cihazları ve ihlal tespit sistemleriyle sektörde öncülük eden ASELSAN, tesis güvenliği çözümlerini bütünleşik bir yapıda sunabilmek için artık Biyometrik Kimlik Doğrulama ve Geçiş Kontrol Sistemleri (BKDGKS) de üretecek.

Bu kapsamda, yerli ve milli teknoloji yaratma hedefi olan girişimci şirketleri destekleyerek güçlü bir ekosistem oluşturma amacındaki ASELSAN ile güvenlik ve bilişim sektörünün yenilikçi firmalarından BKDGKS üreticisi ONES Bilişim Teknolojileri A.Ş. arasında ürün ortaklığı anlaşması imzalandı. ONES ile imzalanan anlaşma kapsamında, firmanın BKDGKS ürünleri ASELSAN mühendislik ve kalite süreçlerinden geçirilecek ve yüz tanıma, avuç içi, parmak izi gibi biyometrik teknolojiler ile yerel ve bulut tabanlı geçiş kontrol sistemleri cihazları üretilerek yeni güvenlik çözümleri oluşturulacak.

Güvenli Türkiye vizyonunu gerçekleştirmek hedefleniyor

Ayrıca, BKDGKS cihazlarının geliştirilmesi ve bu alanda teknik yetkinlik aktarılması hususlarında iş birliğini sağlamak üzere ASELSAN ile TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) arasında bir mutabakat muhtırası imzalandı. Yapılan iş birliği ile TÜBİTAK’ın hem yazılımını hem güvenlik donanımını ürettiği Kimlik Erişim Cihazı (KEC) konusunda atılım yapılması ve üretilecek yeni nesil KEC ile ülke çapında bütünleşik güvenlik uygulamalarına öncülük edilmesi planlanıyor. Böylelikle yeni nesil akıllı T.C. kimlik kartlarının daha kapsamlı bir şekilde kullanılabilmesi, elektronik ortamda daha hızlı ve güvenli bir şekilde kimlik doğrulaması yapılması ve güvenli Türkiye vizyonuna bir adım daha yaklaşılması hedefleniyor.

81 İlde yerli güvenlik sistemi olacak

Bu kapsamda, biyometrik veri doğrulaması ve geçiş kontrolü uygulamalarının yaygınlaştırılarak Türkiye genelinde kullanılması planlanmakta olup, üretilen yerli cihazlar ve kurulan altyapı sayesinde biyometrik veriye çok hızlı bir şekilde ulaşılabilecek. Başta İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİ) ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) gibi kimlik kullanımının yaygın olduğu kurumların ihtiyaçlarına yönelik çözümler yerli ve milli teknolojiyle karşılanır hale gelecek.

29°
açık