banner23

banner26

banner24

banner25

Yunan silah pazarına ilgi artıyor

Yunanistan’ın Fransız savaş uçakları konusunda anlaşmaya yaklaşması diğer yabancı şirketlerin de Yunan pazarına ilgisini artırdı.

SAVUNMA SANAYİİ 09.09.2020, 17:41
Yunan silah pazarına ilgi artıyor
banner34

Geçen hafta Fransa’nın Rafale 18 savaşçı uçaklarının satışı için Yunanistan ile anlaşmaya varmak üzere olması, Yunanistan’ın savunma pazarına olan ilgiyi artırdı. Yakın zamanda Yunanistan savunma bakanı muhabere teçhizatlarının yanında komünikasyon, istihbarat ve teftiş için kullanılan pek çok ürün için bilgi dokümanı istemişti.

Yabancı savunma ürünleri tedarikçileri ile birlikte çalışan Yunan firmalar şimdiden piyasa içerisinde rekabete başladı. Yunanistan piyasasındaki rekabet için ABD Intracom Defense’e güveniyor. Intracom Defense, Yunanistan Hava Kuvvetlerinin F-16 Block 52 parçalarını üretmenin yanı sıra Raytheon ile birlikte Patriot PAC-3 hava savunma sisteminin mevzilendirmesi için çalışıyor. Intracom Defense aynı zamanda General Dynamics, Fransız şirket Thales ve Israel Aerospace Industries ile de birlikte çalışıyor.

Ariexpo, ABD savunma endüstrisi ile birlikte çalışan şirketlerden biri ve Yunan donanması ile yakın ilişkiler yürütüyor. Yakın zamanda Ariexpo, ABD’nin bağışladığı özel operasyon deniz araçları için kullanılan motorları teslim aldı.

Fransa ise Yunanistan piyasası için Dasyc, Airbus Group ve Dassault’a güveniyor. Dasyc’nin başkanı Miltiadis Gargaretas, Yunanistan’ın Sosyalist Savunma Bakanı Akis Tsochatzopoulos için çalışmıştı. Savunma Bakanı Akis Tsochatzopoulos 2013 yılında TKMS U214 denizaltılarının satışı ile bağlantılı yolsuzluktan dolayı hüküm yemişti.

Yunanistan ile anlaşmalar yapan başka bir şirkte de Axon’du. Ancak 2018 yılında Axon’un sahibi Liakounakos ve Yunanistan Savunma Bakanlığından bazı görevliler yolsuzluk suçundan 16 yıla mahkum edildi. Liakounakos KMW ve Boeing gibi büyük isimlerle çalışmıştı. Boeing’in Apache helikopterlerinin satışı, Raytheon AMRAAM füzelerinin Yunan Hava Kuvvetlerine teslimatı gibi işlerde yer almıştı. Sikorsky ve Pratt&Whitney de Liakounakos’un partnerlerindendi.

Fransız Naval Group savunma ve müdahale savaş gemileri için Yunanistan ile anlaşmaya varabilmeyi umuyordu. Ancak Naval Group kendisini diğer rakiplerinden daha iyi konumlandırmış olmasına rağmen Yunan hükümeti şirketin tekliflerini birden fazla defa reddetti. 

20°
açık