banner23

banner24

Yunanistan'dan SPIKE NLOS tanksavar alımı

Yunanistan'ın 270 milyon euro değerinde SPIKE NLOS tanksavar sistemi satın alacağı belirtildi.

SAVUNMA SANAYİİ 19.07.2022, 14:05
Yunanistan'dan SPIKE NLOS tanksavar alımı
banner34

Yunanistan güdümlü tanksavar sistemlerine öncelik veriyor.

Atina merkezli Newpost'un haberine göre Yunanistan Parlamentosu silahlı kuvvetlere 270 milyon euro değerinde SPIKE NLOS tanksavar sistemi satın alınmasını onayladı.

Toplamda 25 sistemin alımı planlanırken, her sistemde üç fırlatıcı lançer, bir komuta-kontrol aracı ve bir insansız hava aracının (İHA) bulunması bekleniyor.

İsrailli üretici Rafael ile 2022 yılında anlaşmanın imzalanlaması ve SPIKE NLOS'ların 2023 yılında operasyonel olarak Yunan Silahlı Kuvvetleri'nde faaliyete başlaması bekleniyor.

SPIKE tanksavar sistemleri

İsrailli Rafael Advanced Defense Systems firması tarafından geliştirilen 3. nesil Spike füze ailesi, parçacık etkili, tanksavar ve zırh delici olmak üzere üç çeşit savaş başlığı kullanıyor. Dünya ordularındaki çeşitlli hava, kara ve deniz platformlarına entegre edilen füze, elektro-optik güdüm sistemine sahiptir.

Spike ailesinden, NATO üyelerine de dahil olmak üzere, 34.000 adet üretildi ve teslim edildi. Helikopterler, kara araçları, gemiler ve daha fazlası dahil olmak üzere 45 farklı platforma entegre edilmiş halde 34 ülkede faaliyet gösteriyor.

27°
parçalı bulutlu