banner23

banner26

banner24

banner25

Yunanistan F-35'ler için resmî talepte bulundu

Yunanistan, Ege ve Doğu Akdeniz bölgelerinde savunma gücünü arttırmak için toplamda 18-24 adet yeni nesil F-35 satın almak istediğini ABD’ye bildirdi.

SAVUNMA SANAYİİ 17.11.2020, 16:45
Yunanistan F-35'ler için resmî talepte bulundu
banner34

Yunanistan Savunma Bakanlığı’ndan ABD hükümetine 6 Kasım 2020 tarihinde bir talep mektubu gönderildi. Yunanistan’ın yeni veya kullanılmış olmak üzere 18-24 adet yeni nesil F-35 satın almak istediği, Yunan yetkililer tarafından yazılmış olan talep mektubunun içerisinde belirtildi.

Greek Reporter tarafından yapılan habere göre iç mali yıl düzenlemeleri ve diğer AB bütçe ve açık çerçevesi kuralları sebebi ile ilk F-35 uçaklarının 2021 yılında teslim edilmesinin kritik olduğu Yunanistan tarafından yollanan talep mektubunda belirtiliyordu. Yunan yetkililer F-35 programını uygulayabilmek için ellerinden gelebilecek her şeyi yapacaklarını mektupta ifade etti. Mektupta ayrıca Amerikan savunma mercilerinin hızlı yanıt vermesinin Yunanistan’ı müteşekkir edeceği ifade edildi.

Daha öncesinde Yunan Başbakan Kyriakos Mitsotakis tarafından 18 adet Fransız Rafale savaş jeti satın almak için istekte bulunulmuştu.

Yunanistan hükümeti, ABD’den gelecek onay ile elde etmek istediği F-35 savaş jetleri ve satın almayı düşündüğü diğer 18 adet Rafale savaş jeti sayesinde Türkiye ile arasındaki güçleri dengelemeyi umut ediyor.

Böylece Yunanistan Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemlerinden kaynaklanan tehdidi dengeleyebileceğini düşünüyor.

21°
açık