banner23

banner26

banner24

banner25

Yüzde 100 yerli ürünler tanıtıldı

Cumhurbaşkanı ve Savunma Sanayii Başkanlığı'nın katılımlarıyla gerçekleşen Deniz Sistemleri Teslim Töreni’nde yeni ürünlerini tanıttı.

SAVUNMA SANAYİİ 24.08.2020, 12:03
Yüzde 100 yerli ürünler tanıtıldı
banner34

Yapımı tamamlanan 2 acil müdahale ve kurtarma botu, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edildi. Tuzla'daki tersanede düzenlenen törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Dalgıç Botu, değişik operasyonel işletme şartlarında emniyet ve güvenilirlikle birlikte iyi manevra performansıve denizcilik özellikleri göstermek için tek gövdeli ve balta baş olarak dizayn edildi. Dalış Eğitim Botu; dalgıç eğitimi, acil müdahale, dalış operasyonları için acil destek görev ihtiyaçlarını gidermek amacıyla da hizmet veriyor. Bot deniz durumu 3'te rota ve hız sınırlaması olmaksızın tam kapasiteyle görev yapabiliyor. 

Acil müdahale ve dalış eğitim botları, Türkiye’nin çevre denizlerinde ve kıyı sularında 90 metre derinliğe kadar her alanda her tür acil müdahale kapasitesine sahip. Ayrıca acil müdahale ve dalış eğitim botları, meydana gelebilecek kazalarda, kurtarma dalgıçları ve acil müdahale operasyonlarını destekler. Yerli ve milli tasarım olan botların şaft ve pervane sistemi, sağlık basınç odası ve dalış panelleri akustik yakalama ve izleme sistemi, solunum hava kompresörleri ve veri bilgi dağıtım sistemi gibi kritik parçaların tamamı yüzde 100 yerlilik oranıyla yapıldı.

Yüzde 70 yerlilik oranına sahip acil müdahale botları ve dalış eğitim botları; 36 metre boyunda, 8 metre genişliğinde tasarlandı. Aynı zamanda botların deplasmanı 260 ton ve azami olarak 16 knot sürate sahip şekilde geliştirildi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Desan ve Yonca-Onuk tersanelerinde çalışan ve bu yeni ürünlerin ortaya çıkmasında en büyük pay sahibi olan tersane çalışanlarına teşekkür etti. 

27°
parçalı az bulutlu