banner23

banner26

banner24

banner25

Z-20 helikopterleri Çin ordusunda daha fazla rol oynayacak

Çin Halk Kurtuluş ordusunun son gerçekleştirdiği tatbikatta en çok Z-20 helikopterlerinin kullanılması, Çin ordusu için öneminin arttığının göstergesi oldu.

SAVUNMA SANAYİİ 18.12.2020, 23:45
Z-20 helikopterleri Çin ordusunda daha fazla rol oynayacak
banner34

Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun 75. Ordu Grubu’na bağlı bir hava saldırı tugayı, yakın zamanda bir havalimanının kontrolünü sağlama operasyonunu simule eden hava-yer tatbikatı gerçekleştirdi. Birlikler simülasyonda, genel maksat helikopterlerini düşmanın ön cephe ateşinden kaçınmak, zayıf noktalarını aşmak, düşmanın komuta binasına inmek ve operasyonu mümkün olan en kısa sürede bitirmek amacıyla kullandılar.

China Military’nin geçtiği haberde, tatbikat sırasında, diğer birliklerde yaygın olan Rus yapımı Mi-171 nakliye helikopteri görülmediği, az sayıda Z-8G helikopter haricinde, tatbikatta en çok kullanılan helikopterlerin Z-20 helikopterleri olduğu ifade edildi. Bu helikopterlerin göze çarpan bazı önemli noktaları bulunuyor.

Birincisi, hızlı kementleme operasyonlarında artan verimlilik. Çift taraflı kapı tasarımıyla, beş komando aynı anda Z-20 helikopterinden hızlı kementleme gerçekleştirirken Z-8G ve Mi-171 helikopterleri, teorik olarak aynı anda yalnızca dört komandonun bunu gerçekleştirmesine olanak tanıyabiliyor. Z-20 ile 13 komandonun tamamı hızlı kementleme işlemini yarım dakika içinde tamamlayabiliyor. Tatbikattan, Çin'in yerli olarak geliştirdiği Z-20 ve Z-8G helikopterlerinin hava saldırı tugayının standart ekipmanı haline geldiği görülüyor ve bu aynı zamanda Z-20'nin Sovyet menşeli Mi-17 serisinin yerini aldığı izlenimini yansıtıyor.

İkincisi, helikopterlerin taktiksel uyumu ve iş birliği. Z-20 helikopterleri hızlı kementleme operasyonlarına odaklanırken Z-8G ise helikopterle doğrudan birim taşıma/indirme operasyonlarını gerçekleştiriyor.

Üçüncü olarak Z-20’nin Çin Halkın Kurtuluş Ordusu’nda orta sınıf çok maksatlı helikopter rolünde kademeli olarak artan önemi bulunmakta. Kısa bir süre önce, Z-20'nin karlı plato üzerindeki deneme uçuşuyla iki temel teknik sorunun çözüldüğü, bunlardan ilkinin yüksek irtifada uçuşa uygun yeni bir yerli turboşaft motoru, diğerinin ise rotorlar için buzlanma önleme ve buz çözme teknolojisi olduğu belirtiliyor.

Orta ağırlık çok maksatlı helikopter olarak Z-20’lerin birçok alanda kullanılmaları bekleniyor. Ayrıca Çin’de belli süredir, kapılarının silahlandırılmış haliyle silahlı, deniz indirme/taşıma amacıyla donanmada, anti-denizaltı silahları donatılmış şekilde anti-denizaltı operasyonları tatbik etmek amacıyla Z-20’lerin geliştirildiğinin tespit edildiği ifade ediliyor.

Z-20 serisinin Çin ordusunda çok amaçlı hizmetler ve çeşitli silah sistemleri için giderek daha önemli hale gelen genel maksat helikopter serisi olacağı bekleniyor.

20°
parçalı az bulutlu