“Etkin, Güvenilir ve Haberdar” mottosuyla temelleri atılan SavunmaTR, 1 yılı başarılarla geride bıraktı. Kısa sürede dikkatleri üzerine çekmeyi başaran SavunmaTR, hem dijital medyada hem de basılı yayınlarda önemli işlere imza attı.

Selçuklu Medya ve Yayıncılık A.Ş. bünyesindeki SavunmaTR; Savunma Sanayii, Siber Güvenlik, Teknoloji ve Araştırma-Analiz kategorilerinden sosyal medya içerikleriyle de ön plana çıkmayı başardı. Özel röportajlar, özgün ve akademik içerikler ve dopdolu bir haber akışı sağlayan SavunmaTR, basılı yayın hayatına da 1 yıl içerisinde 3 dergi ve 2 kitap sığdırdı.

"Milli Teknoloji Hamlesi adımını atanların çizdiği yol haritasını aktarmayı milli bir mesele olarak kendimize rol biçtik"

SavunmaTR Genel Yayın Yönetmeni Emrullah Taş, kuruluşun birinci yılını doldurmasına dair yaşanan süreçte edindiğimiz misyona ve belirlediğimiz vizyona dair görüşlerini paylaştı ve şu ifadeleri kullandı:

“Yaş ortalaması 25’in altında olan SavunmaTR; genç, dinamik ve tutkulu bir ekiple temellerini attı. Şu anda kitlemizin büyük bir kısmına ulaştığımızın farkındayız. Lakin hedeflerimiz sınırlı değil, yeni kitlelere ulaşmaya ve alanı bilmeyen insanlara Türkiye’de geliştirilen teknolojiyi tanıtmaya devam edeceğiz.  1 yıl boyunca ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ adımını atanların çizdiği yol haritasını aktarmayı milli bir mesele olarak kendimize rol biçtik. Dilimiz döndüğünce de yerli üretimin yanında olmaya gayret gösterdik. İnşallah, sağlam temellerle kurulan SavunmaTR, yerli ve milli ürünlerin sesi olmayı sürdürecek.”

“Toplumun dijital ortamdan hem sektörü takip edebileceği hem de nefes alabileceği bir platform olma düşüncesi ile yola çıktık.”

SavunmaTR Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve Dergi Yayın Koordinatörü Mustafa Kanyılmaz, dünden bugüne kuruluşumuzun kazandığı karaktere ve bugüne kadar kaydettiği ilerlemeye değinerek aşağıdaki ifadeleri kullandı:

“Esasında SavunmaTR sadece bir haber sitesi olarak değil aynı zamanda düşünce ve fikir ortaya koymak üzere tekâmül etmiş bir platform. 1 yıl önce bu işe başladığımızda ekip olarak düşüncemiz, doğru ve güvenilir bilgiyi toplumla paylaşırken buna paralel olarak insanların ellerinden düşürmedikleri telefonlarından veya elektronik cihazlarından nefes alabilecekleri bir ortam oluşturabilmekti. Yani bu nedir? Teknoloji durmaksızın ilerliyor. Eski medya da artık biraz geride kaldı. Bunun da ötesinde televizyonları açtığınızda ya da magazinsel doğrultuda haber yapan portalları takip ettiğinizde genel itibariyle size kavga, dövüş, bağırış, çağırış ve yozlaşma sunuluyor. SavunmaTR ise hem sektörü hem de belirli ölçüde dünya politikasını ‘Türkçe’ takip edebileceğiniz bir ortam. Savunma sanayii meraklısıysanız birçok gelişmeden “arka arkaya 10 tane linke tıklamak zorunda kalmadan” haberdar olabiliyorsunuz. Meraklısı değilseniz, SavunmaTR’yi takip ettikçe merakınız artıyor! Bunun yanında tarihten, dış politikadan, tiraj kaygısı güdülerek görmezden gelinen bir çok bölgeden de SavunmaTR sayesinde bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Tüm bunları üç ayda bir neşrettiğimiz dergimiz ile de taçlandırıyoruz.

Bizim ekip olarak en büyük arzumuz, özellikle genç/henüz eğitim gören arkadaşlarımızın sektöre daha çok ilgi duyması, dünyadan daha çok haberdar olması ve bu ülkeden –bugün olduğu gibi- çok iyi mühendisler, bilim adamları, akademisyenler, bölge uzmanları çıkmasıdır. Ülkemizi daha müreffeh yarınlara taşımalarıdır. Bu motivasyonla çalışıyoruz.

Kısacası SavunmaTR yola çıkarken, savunma sanayii temelli bir ‘kütüphane’ ve ‘hafıza’ olmayı ilke edinmişti. Çok şükür bugün binlerce takipçimizden, onların görüş ve önerilerinden anladığımız bu hedefimizin gerçekleşmesi yolunda önemli bir yol katedildiğidir. İnşallah ‘Etkin, Güvenilir, Haberdar’ SavunmaTR, uzun soluklu yayın hayatına daha da büyüyerek devam edecektir.”

"10'larca öğrenmeye istekli öğrenci kardeşimize bir akademi olduk"

Kuruluşumuzun Sanat Yönetmeni Sefa Şenyurt, SavunmaTR'nin taşıdığı ve kitlesine katmaya devam etmeyi hedeflediği değerlere değinerek 1 yıldır katedilen yolu şu ifadelerle değerlendirdi:

"O gün tüm hevesimiz, yükselen değerlerin farkındalığını dijitalleşmenin sağladığı imkanlarla en güvenilir ve etkin şekilde sunmaktı. Az ama öz bir kadroyla varolan SavunmaTR, teknolojiye ve savunma sanayiine dair milli ve özgün olan en küçük bir gelişmeyi dahi atlamadan hep daha yenilikçi hep daha kreatif yaklaşımlar ile merak edilen gelişmeleri sunarak bugünün en hatrı sayılır medya kuruluşu haline geldi. Tek bir hedef kitleye bağlı kalmadan etki gücü yüksek içeriklerin oluşturulmasıyla artık örnek alınan/alıntılanan bir medya kuruluşu haline geldik.

Hedeflerimiz doğrultusunda sapmadan, saptırmadan, toplumsal bilinç ve kültürün güçlenmesine yönelik faaliyetleri en sade ve anlaşılır halde sunmaya çalıştık. Her hafta en az 2 infografik çalışmasıyla akademik çalışmalara kaynak olduk, televizyon programlarına konu olduk. En merak edilen unsurları, unutulmaya yüz tutmuş kültürel bilgileri videografi haline getirerek ulaşabildiğiniz her mecrada yayınlamaya çalıştık. Tüm bunları yaparken, 10'larca öğrenmeye istekli öğrenci kardeşimize bir akademi olduk. Estetik kaygısına sahip, tasarım prensiplerine hakim ve teknik bilgisi üst seviyede milletimize yararı dokunacak bireyler yetiştirmeye devam ediyoruz.

Tıpkı o günkü gibi, tam bir yıl öncesindeki hevesimiz, sizlerin bize verdiği değerle ve destekle katlanarak artmaya devam ediyor. 
Hep birlikte daha ileriye..."

"Haberdar olmak ve haberdar etmek noktalarında aldığımız yolu, 'farkındalık oluşturma' gayesinde de eş  zamanlı olarak aldık"

SavunmaTR Şef Editörü Medine Yokuş, SavunmaTR ekibinin çalışma prensiplerine de değinerek kurumun birinci yılına dair şöyle konuştu:

 "Başlarken, sanki hepimiz bütün detaylarıyla dile getirmesek de aynı hedefleri belirlemiş gibiydik. Her şeyden önce; 'başlangıçlar, çoğunlukla sonucun habercisidir' kaidesine ikna olarak en başından beri tutturduğumuz titizliği sürdürdük.  Bizim ekip olarak yola çıkarken gayemiz, hayati meselelere dokunmak; toplumumuzu, devamlılığı olacak şekilde önemli mevzularla ilgili 'haberdar' kılmaktı. Ekibimizin genç ve dinamik oluşu, her geçen gün daha da hızlanan haberleşme meselesine ve dijital medyanın artan süratine rahatça uyum sağlamamızı kolaylaştırdı. Elbette bütün bunlar olurken 'doğru bilgi verme' ilkesinden şaşmamaya özen göstermemiz, kritik konulara değindiğimizin bilinciyle özellikle hassas davranmaya yönelik taşıdığımız sorumluluk duygusu; bugün aldığımız olumlu geri dönüşlerin öncelikli sebebidir. Haberdar olmak ve haberdar etmek noktalarında aldığımız yolu, 'farkındalık oluşturma' gayesinde de eş  zamanlı olarak aldık. Medyanın yaşanan hadiseler ve devam eden süreçteki bütün olaylarda tarih boyunca etkili olduğunu, gerekli notların düşülmemesi halinde çok mühim olayların geri planda kalabileceğini biliyor ve buna göre hareket ediyoruz. Bu şuur vesilesiyle gündemin nabzını tutma konusunda istikrardan ödün vermemek ve objektif bir şekilde bilgilendirme yapmak için elimizden gelenin fazlasını sunmaya gayret ediyoruz. Bugün bulunduğumuz yerden geçmişe bakarken hissettiğimiz gönül rahatlığını, geleceğe bakarken de fazlasıyla hissediyoruz. Çünkü biliyoruz ki biz; özgünlüğümüzü ve istikrar sağladığımız kaliteyi muhafaza etmeye her şeyden daha çok önem veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz. Belirlediğimiz hedeflere, bugüne kadar olduğu gibi gelecek zamanda da ulaşmak dileğiyle..."

"Genç bir ekip olarak, günümüz medya dünyasında dijital ortama yönelerek sizleri 'hızlı ve doğru bir şekilde' bilgilendirerek her geçen gün kendimizi geliştirip takdirlerinizi almaya çalıştık."

SavunmaTR Dış Haber Muhabiri Mehmet Yiğit Tanış, kuruluş bünyesinde bulunmanın kendisi için ifade ettiği değere de dikkat çekerek aşağıdaki ifadelerde bulundu:

 "SavunmaTR ailesi olarak 1’inci yılımızı doldurduğumuz bu günde, tek gayemiz olan 'Etkin, Güvenilir, Haberdar' parolamızla haberlerimizi, düşünce ve fikirlerimizi her türlü mecradan siz değerli takipçilerimiz ve erişebildiğimiz tüm insanlara ulaştırabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 1 yıl önce kurulan SavunmaTR platformu olarak, başta savunma sanayii olmak üzere birçok alanda yaşanan gelişmeleri anlık olarak sizlere ulaştırmayı amaç edindik ve bunun için çabaladık. Genç bir ekip olarak, günümüz medya dünyasında dijital ortama yönelerek sizleri 'hızlı ve doğru bir şekilde' bilgilendirerek her geçen gün kendimizi geliştirip takdirlerinizi almaya çalıştık. Siz değerli takipçilerimizin bizlere yönelttiği düşünceler, bizi her zaman motive etti ve daha etkin bir şekilde çalışmamızı sağladı.
23 yaşında bir üniversite öğrencisi olarak SavunmaTR ailesinin bir parçası olmak bana çok şey kattı. İlgi duyduğum alanda kendimi geliştirmeyi, ayrıca birden fazla kategoride bilgi sahibi olma şansı elde ettim. Akademik öğrenim hayatım devam ederken böyle bir platform içerisinde bulunabilmek, gelecek hedeflerime ulaşmada bana aydınlık bir yol gösterdi. Bu ailede bulunmama fırsat veren kişilere huzurunuzda teşekkür etmeyi borç bilirim. Eminim ki SavunmaTR ailesi olarak ve siz değerli takipçilerimizle yürüyecek daha çok yolumuz var."