Azerbaycan ile Ermenistan arasında 2020 yılının Eylül ayında başlayıp Kasım ayında ateşkes ile sonuçlanan Dağlık Karabağ Savaşı (İkinci Karabağ Savaşı) iki ülke için de çetin geçmişti. Savaşın galibi Azerbaycan, yakın geçmişte Ermenistan tarafından işgal edilerek talana uğrayan birçok şehrini ve bölgesini kurtarmış, topraklarını azad etmişti.

Bugün zaferin kazanılmasında başrolde bulunan ve savaşta yaralanarak gazi olan birçok Azerbaycan askeri/subayı Türkiye’de tedavi görüyor.

Ne savaş esnasındaki Türkiye desteğini ne de bugün tedavi görürken gördükleri desteği asla unutmayacaklarını ve Türk Milletine / Devletine minnettâr olduklarını belirten gaziler, yara ve sancılarının Azerbaycan’ın Ermeni işgali altındaki topraklarının azad olması ile sarıldığını vurguladılar.

İşte bu gazilerden biri Muhammet Kerimli. Tabip subay olan Kerimli, yaşadıklarını SavunmaTR’ye anlatırken çatışma günleri tekrar gözünde canlandı;

“İsmim Muhammet Kerimli. Ordumuzda doktor olarak görev yapmış bir Azerbaycan subayıyım. Hocavent rayonunda yaralıları kurtarmaya çalışırken yolumuzu kaybederek mayınlı yola girdik. Mayın patlaması sonucu ben hariç araçta bulunan herkes şehit oldu.

Çok çetin bir imtihandı, ancak ne kadar yara almış olursam olayım vatanımız azad oldu. Bu dertten ve lekeden kurtulduk.”

Çavuş Kısmet Haşimov’da Azerbaycan’ın kahramanlarından biri… Tedavi gördüğü hastanede babasının refakatinde kalan Haşimov, tedavi süresince Türkiye’de gördüğü alakadan dolayı ‘kardeş Türk halkına ve devletine- minnettâr olduğunu ifade etti.

“9 Kasım 2020 günü Kelbecer istikametinde gazi oldum. İsmim Kısmet Haşimov. Azerbaycan ordusunda çavuş olarak görevimi ifa ediyordum. Elbette sıkıntılar, sağlık sorunları yaşadık/yaşıyoruz. Ancak bunlar geçecek. Çocuklarımıza, geleceğimize bırakacağımız vatanımız ise kurtulmuştur! Bu yüzden bana bahşedilen bu gazilikle gurur duyuyorum. Düşman yine vatan toprağımızı işgal etmeye meyletse bir an düşünmeden cepheye gitmeye hazırım! Bana mutluluk veren bir diğer şey ise Türk Milleti’nin birliğidir. İki devlet tek millet sözü boşa söylenmiş bir söz değil. Özellikle buradaki tedavi sürecimde bunu çok daha iyi anladım. ‘Siz gardaşlarımız’ bize gözünüz gibi bakıyorsunuz. Türk Milleti’ne ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a buradan çok teşekkür etmek istiyorum.”

İstanbul Savunma Sistemleri, Orta Sınıf İKA geliştiriyor İstanbul Savunma Sistemleri, Orta Sınıf İKA geliştiriyor

[Gazi Kısmet Haşimov ve babası]

Azerbaycanlı gazi Kısmet Haşimov’un babası;

“Oğlum Kısmet’in vatan muharebesine iştiraki beni bir baba olarak son derece gururlandırmıştır. Evladının toprağımızı, halkımızı savunan askerlerden biri olması bir baba için çok büyük bir şeref. Oğlum yaralandı ama hamd olsun bugün yanımda. Türkiye’nin de hakkı üzerimizde çoktur, minnettarız. Burada her gün evladımın, benim, diğer gazilerimizin ve onların ailelerinin tüm ihtiyaçları karşılanıyor. Çok dua ediyoruz. Allah kardeşliğimizi daim etsin, vatanımızın birlik bütünlüğünü bozdurtmasın.”

SavunmaTR mikrofonuna konuşan bir diğer gazi ise bir keskin nişancı. Uzun süreli çatışmalarda yer alan Başçavuş Azim, fizik tedavisini bitirerek Ermenistan işgalinden azad olan memleketine dönmek istiyor;

[Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı (TÜGŞAV) mensubu Güneydoğu ve 15 Temmuz gazilerimiz ve Karabağ gazileri birlikte görülüyor.]

“Ben başçavuş Azim. Keskin nişancıyım. Bakü doğumluyum. Muharebede Kelbecer’de üç gün kaldım ve düşmanla çatıştım. Akabinde Fuzuli’ye geçtik. Burada da iki gün çatıştık ve Cebrail’e geçtik. Cebrail’de girdiğim çatışmalarda üç kurşunla vuruldum, kurşunlardan biri omurgamı ve sinirlerimi zedeledi. Dolayısıyla şimdilik belden aşağımı hareket ettiremiyorum. Kardeşimiz Türkiye’de fizik tedavi görüyorum. Bir an önce tedavimi tamamlayıp iyileştikten sonra Azerbaycan’a döneceğim inşallah. “