banner23

banner24

25 ülke telefon casusluk teknolojisi kullanıyor olabilir

Yapılan araştırmalar sonucunda, dünyadaki 25 ülkenin telefon casusluk teknolojisi kullandığına dair kanıtlar bulundu.

SİBER GÜVENLİK 02.12.2020, 18:13
25 ülke telefon casusluk teknolojisi kullanıyor olabilir
banner34

Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Asya ve Avustralya’daki pek çok hükümetin, “kendi sınırlarının ötesindeki telefonların konumunu” takip etmek veya konuşmalara engel olabilmek için kullanılabilecek bir aygıt kullandığına dair bazı kanıtlar güvenlik araştırmacıları tarafından bulundu. 

Vice tarafından yapılan habere göre, Toronto Üniversitesi bünyesinde yer alan “Citizen Lab” dijital haklar üzerinde gözlemcilik yapmakta. Citizen Lab tarafından Salı günü yayınlanan rapora göre, telefonları gözetlemek için kullanılan bir teknolojinin çok sayıdaki hükümet tarafından kullanıldığına dair teknik kanıt da tespit edildi. 

Telefonları gözetlemek için kullanılan teknoloji, Circles isimli bir şirketin ürünü olmakla beraber Citizen Lab’ın raporuna göre bu teknoloji 25 ülke tarafından kullanılıyor. Teknolojiyi kullanan ülkeler arasında, Belçika ve Danimarka'nın yanı sıra bazı Afrika ve Güney Amerika ülkeleri de bulunuyor.

Circles 2014 yılında tartışmalara yol açmış olan bir casus yazılım tedarikçisi olan NSO ile birleşmişti. Circles, SS7 telefon ağını kullanarak telefonların yerini tespit edebilmek için kullanılan hizmetler sağlıyor. 

Citizen Lab tarafından sunulan rapora göre, SS7 sistemindeki temel zafiyetlerden faydalanan SS7 casusluk teknolojisinin yaygın bir şekilde kullanılıyor. Circles'ın sunduğu teknoloji hizmetleri hakkında doğrudan bilgi sahibi olan bir kaynağa göre, firmanın sunduğu teknoloji ile dünyanın her yerindeki herhangi bir telefon numarası takip edilebilmekte.  

NSO’nun sözcüsü ise Circles ve NSO’nun aynı şirket bünyesinde barınan ayrı firmalar olduğunu, Citizen Lab raporundaki bilgilerin doğru olmayan tahminler olduğunu düşündüklerini ve Citizen Lab’ın önceden belirlenmiş bir niyete sahip olduğunu söyledi. 

28°
parçalı az bulutlu