banner23

banner26

banner24

3 milyar kullanıcının adı ve parolası sızdırıldı

Siber güvenlik analiz şirketi BGR birçok sosyal medya platformuna kayıtlı 3,2 milyar e-posta ve şifrenin sızdırıldığını açıkladı.

SİBER GÜVENLİK 14.02.2021, 12:30
3 milyar kullanıcının adı ve parolası sızdırıldı
banner34

Gün geçtikçe artan siber saldırılar haberine bir yenisi daha eklendi. CyberNews'te yer alan habere göre siber güvenlik analiz şirketi BGR; Gmail, Hotmail, LinkedIn ve Netflix gibi platformlara kayıtlı 3,2 milyar e-posta ve şifrenin bir siber korsan sayfasında paylaşıldığını açıkladı. Uzmanlar bu durumu “çevrimiçi olarak paylaşılan en büyük çalıntı veri listesi” olarak yorumluyor.

Compilation of Many Breaches (Comb) olarak bilinen bu saldırı, bir saldırı olarak değil de önceden internette tespit edilen saldırıların derlenmesi olarak görülüyor. Şimdiye kadar bu paylaşımın kaynağı ve konumuna dair bir bilgiye erişilemedi.

Yaşanan bu saldırının, 2017 yılında gerçekleşen saldırıyla aynı özelliğe sahip olduğu düşünülüyor.

Cybernews raporlarına göre siber korsanlar toplamda 15,2 milyar hack’lenmiş hesap ve 2,5 milyardan fazla farklı e-posta bilgisi biriktirdi.

Hacker’lar Comb saldırılarında ele geçirdikleri kişisel verilerle çevrimiçi satın alma işlemi gerçekleştirebiliyorlar.

CyberNews’te e-postanızın saldırıya uğrayıp uğramadığını kontrol edebilirsiniz

CyberNews internet sitesi, “Personal Data Leak Checker” endeksine saldırıya uğramış e-postaları ekledi. E-posta adreslerinin saldırıya uğrayıp uğramadığını merak edenler  https://cybernews.com/personal-data-leak-check/ linkine bağlanarak kontrol edebilirler.

Bilgiler toplanmış ve sızdırılmış ise siber korsanlar e-posta ve parola kombinasyonunuza erişebilir ve diğer hesaplarınızı çalmak için kullanabilir.

Bir veri ihlali ile karşılaşıldığında CyberNews sitesi size “hangi veri ihlalinin sorumlu olduğunu” söyleyecektir.

Şifrenizi acilen değiştirmeniz ve e-posta hesaplarında iki faktörlü erişimi ayarlamanız önerilenler arasında.

25°
açık