banner23

banner26

banner24

banner25

AB'den siber saldırılara karşı "ortak birim" hareketi

Avrupa Komisyonu, yükselen siber tehditlere karşı AB üyesi devletlerin ortak ve etkili bir şekilde savunulmasına ön ayak olacak yeni ortak siber kuruluşunu duyurdu.

SİBER GÜVENLİK 24.06.2021, 11:58
AB'den siber saldırılara karşı "ortak birim" hareketi
banner34

Avrupa Komisyonu Çarşamba günü, kıtaya karşı yükselen siber saldırılara toplu bir şekilde cevap verebilmek için yeni bir siber biriminin kurulması teklifini duyurdu.

The Defense Post tarafından yapılan habere göre teklif ile birimin, 22 Haziran 2022'ye kadar faaliyete geçmesi ve bir yıl içinde tamamen kurulmuş olması hedefleniyor. 

Komisyonun yayınladığı bildiride Ortak Siber Birim ile alakalı, "Kitlesel siber olayları ve krizleri etkili bir şekilde önlemek, caydırmak ve müdahale etmek için Avrupa Birliği (AB) ve üye devletlerinin kullanabileceği kaynakları ve uzmanlığı bir araya getirmek amaçlanmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Yeni kuruluşun, üye devletlere ve kurumlara yönelik saldırılarda yardımda bulunacağı belirtildi. Kurumun oluşturulması için sağlanacak yatırımın Avrupa Komisyonu Dijital Avrupa Programı'ndan sağlanacağı aktarıldı. Üye devletlerin savunma yeteneklerini geliştirmek gibi daha uzun vadeli hedefler için ise Avrupa Savunma Fonu'ndan faydalanılacağı kaydedildi.

23°
açık