banner23

banner24

ABD, 3 Kuzey Koreli hackerı milyonlarca dolar zarar için suçluyor

ABD, kripto para saldırısıyla 1.3 milyar dolar değerinde zarar oluşturan 3 Kuzey Koreli hackerı suçladı.

SİBER GÜVENLİK 18.02.2021, 15:28
ABD, 3 Kuzey Koreli hackerı milyonlarca dolar zarar için suçluyor

ABD ve Kuzey Kore arasındaki siber savaş devam ediyor. ABD Adalet Bakanlığı, 3 Kuzey Koreli askeri istihbarat yetkilisini, bankalardan ve şahıslardan kripto para çalmakla suçladı. Başsavcı Yardımcısı John Demers yaptığı açıklamada, “Silah yerine klavye kullanan, para çuvalları yerine kripto para cüzdanlarını çalan Kuzey Kore ajanları dünyanın önde gelen banka soyguncuları.” dedi.

Hackerların hedef aldığı kuruluş ve kişilerin sistem ile bilgisayarlarına eriştiği, arka kapılar oluşturduğu ve kripto para birimi üzerine çalışan firmaları etkilediği belirtildi. Çalınan kripto paraların gizliliği için de blok zincir platformu geliştirildiği aktarıldı.

ABD’nin Kaliforniya Eyaleti Los Angeles şehrinde açılan davada 4 yıl önce Sony'nin hacklenmesi, WannaCry fidye yazılımının geliştirilmesi ve Bangladeş Merkez Bankası’ndan 81 milyon dolar çalınması konu edindi.

Davada bazı Kuzey Kore ajanlarının isimleri geçerken, bu isimler için ABD’nin yetkili mercilerinde kayıtları olduğu belirtildi. Söz konusu grubun Lazarus Group ve APT 38 olarak bilindiği aktarıldı.

Ayrıca hackerların Slovenya ve Endonezya’da dijital para şirketlerini hackeleyip soydukları ve 11.8 milyon dolarlık New York Borsası hırsızlığı yapıldığı belirtildi.

banner34