banner23

banner24

ABD'den olimpiyatçılara "kötü amaçlı yazılım" uyarısı

2022 Pekin Kış Olimpiyatları'na gidecek olan atletlere Çin'in kötü amaçlı yazılımlarının kurbanı olmamaları için kullan-at telefon kullanmaları önerildi.

SİBER GÜVENLİK 24.01.2022, 10:13
ABD'den olimpiyatçılara "kötü amaçlı yazılım" uyarısı

Çin'in 2019 yılında turistlerin telefonlarına izinsiz olarak gizlice casus yazılım yüklemesi 2022 Pekin Kış Olimpiyatları'nda yarışacak sporcular için yeni tedbirleri zorunlu kıldı.

WebTekno'nun haberine göre Amerika Birleşik Devletleri Olimpik ve Paralimpik Komitesi, 2022 Pekin Kış Olimpiyatları için Çin'e gidecek atletlere kişisel telefonlarını bırakmalarını ve "kullan-at telefon"lar kullanmalarını tavsiye etti.

Komite, atletlere "kötü amaçlı yazılım"ın kurbanı olmamaları için uyarıda bulundu. Yapılan uyarıda, “Her cihaz, iletişim, işlem ve çevrimiçi aktivitelerinizi monitörize edilebilir. Hatta cihaz veya cihazlarınıza kötü amaçlı yazılım bulaştırılabilir ve bu da gelecekte negatif etki edebilir.” ifadelerine yer verildi.

Kanada ve Hollanda da olimpiyat sporcularına aynı uyarıda bulundu.

2019 yılında Çin'in ülkeye gelen turistlerin telefonlarına izinsiz ve gizlice casus yazılım yüklediği biliniyor. Sincan eyaletinden ülkeye giren giren turistler ülkelerine döndüklerinde telefonlarında bir gariplik fark ettiler ve casus yazılımla karşı karşıya olduklarını öğrendiler.

Ayrıca Citizen Lab araştırma ekibi Çin’in tüm katılımcıların yüklemesi gereken My2022 Olympic uygulamasının; gizlilik ihlallerine, monitörizeye ve bilgisayar korsanlığına yol açabilecek güvenlik açıklarıyla dolu olduğunu tespit etti.

banner34