banner23

banner26

banner24

ABD fidye yazılım saldırılarıyla mücadeleye öncelik vermeye hazırlanıyor

ABD, terörle mücadeledeki önceliği siber saldırılarla mücadele konusunda da vermeye başlayacak.

SİBER GÜVENLİK 05.06.2021, 10:25
ABD fidye yazılım saldırılarıyla mücadeleye öncelik vermeye hazırlanıyor
banner34

Siber saldırılarla mücadele konusu ABD'nin öncelikli meselelerinden biri olmaya başladı.

ABD merkezli petrol botu hattı şirketi Colonial Pipeline’nin siber saldırıya uğramasının ardından ABD Adalet Bakanlığı eyalet savcılıklarına, fidye yazılımlarıyla ilgili sahadaki soruşturmalara dair bilgilerin Washington'da yakın zamanda kurulmuş özel görev birimiyle merkezden koordine edilmesinin gerektiği belirtilen dahili yönergeyi gönderdi.

Şarkul Avsat’ın yaptığı habere göre, ABD Adalet Bakanlığı Başsavcı Yardımcısı John Carlin, siber saldırılarla mücadele konusunda yaptığı açıklamasında, "Bu ülkede nereye yönlendirildiğine bakılmaksızın tüm fidye yazılım dosyalarını takip ettiğimizden emin olup, kişiler arasında bağlantıları kurup ve yukarıya ulaşarak tüm zinciri parçalamak için (oluşturulmuş) özel bir süreçtir bu.” ifadelerine yer verdi.

Geçen ay Colonial Pipeline adlı petrol boru hattı şirketinin sistemi siber korsanlar tarafından ele geçirilmişti. Sisteme sızan kişiler ABD’li yetkililere göre Rusya’dan bir grup siber korsanlardı. Yine yetkililerin ifadesine göre sisteme sızan Rus korsanlar sistemi kilitleyip şirket sahibinden fidye istemişti. Boru şebekesinin hasar görmesi boru hattının geçici olarak kapanmasına sebep olmuştu. Bu da bölgedeki yakıt ihtiyacına oranla fiyatları artırmış ve panik alımlar meydana gelmişti.

Şirket sisteme yeniden erişim sağlanması için fidyecilere takriben 5 milyon dolar vermeyi kabul etmişti.
 

22°
açık