banner23

banner26

banner24

banner25

ABD Hava Kuvvetleri'nden ülke siber savunmasına büyük destek

ABD Hava Kuvvetleri, 2022 mali bütçesinde önerilen ABD Siber Komutanlığı'na bağlı yeni siber gücü ekiplerine büyük bir insan kaynağı sağlayacak.

SİBER GÜVENLİK 15.06.2021, 15:25
ABD Hava Kuvvetleri'nden ülke siber savunmasına büyük destek
banner34

ABD Hava Kuvvetleri, ülkenin gündemi olan siber savunmaya büyük katkı sağlayacak.

C4ISRNET'te yer alan haberde ABD Hava Kuvvetleri'nin, son 10 yıl içerisinde ilk defa ciddi bir artış olan 2020 mali bütçesinde önerilen ABD Siber Komutanlığı'na bağlı yeni siber görev gücü ekiplerinin "aslan payını" sağlamasının beklendiği ifade edildi.

ABD Siber Komutanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada, planlama sürecinin devam ettiği ve değişebileceğini belirtirken mevcut plana göre ABD Hava Kuvvetleri'nin, yeni ekiplerin yaklaşık yüzde 40'ını sağlayacağını söyledi.

2012 yılında tasarlanan 133 ekipli siber görev gücünün boyutu ve yapısı, artan siber saldırılar da dahil olmak üzere tehdit ortamının o dönemde önemli ölçüde değişmesine rağmen, başlangıcından bu yana büyük ölçüde aynı kaldı.

2022 mali bütçesinde, 2022-2024 yılları arasında 14 ek ekip eklemek için aşamalı bir yaklaşım önerilirken mayıs ayında yapılan açıklamada, yeni ekiplerin dağılımı veya onlara hangi hizmetlerin sağlanacağı netleştirilmedi.

Ayrıca ABD Hava Kuvvetleri, 14 ekipten ayrı olarak, ABD Uzay Komutanlığına genel destek için siber operasyonlarla entegre bir planlama unsuru sağlayacak.

23°
açık