banner23

banner26

banner24

ABD ordusunu hedef alan İranlı hacker'lara Facebook engeli

Facebook, ABD ordusunu ve savunma personelini hedefleyen ve İran merkezli bir siber casusluk çetesinin parçası olan 200 hesabı kapattığını açıkladı.

SİBER GÜVENLİK 16.07.2021, 09:44
ABD ordusunu hedef alan İranlı hacker'lara Facebook engeli
banner34

Facebook tarafından Perşembe günü yapılan açıklamada, ABD askeri personelinin yanı sıra savunma ve havacılık çalışanlarını hedef alan ve İran merkezli bir siber casusluk çetesinin parçası olan 500 hesabın kapatıldığı aktarıldı.

Seeking Alpha sitesinde yer alan habere göre saldırgan hacker grubu Tortoiseshell olarak biliniyor. Ayrıca grubun diğer saldırıları Ortadoğu'daki BT şirketlerine odaklı bir şekilde gerçekleştirdiği kaydedildi. 

Facebook'a göre Tortoiseshell hacker grubu, ABD'ye ek olarak Birleşik Krallık ve Avrupa'daki farklı bölgeleri de hedef aldı. Şirketin açıklamasında saldırı faaliyetinde, saldırının arkasında kimin olduğunun gizlenmesi için güvenlik önlemlerine güvenildiği belirtildi. Saldırının özelliklerinden iyi kaynaklara sahip olunduğunun anlaşıldığı bildirildi.

Kötü amaçlı yazılımların bir kısmının Mayak Rayan Afraz (MRA) isimli, İran Devrim Muhafızları ile bağlantılı bir bilişim şirketi tarafından geliştirildiği aktarıldı. Bu bilginin yanı sıra bazı eski ve halihazırda görev yapan MRA yöneticilerinin ABD hükümetiyle bağlantılarının olduğu da belirtildi. 

27°
açık