banner23

banner26

banner24

ABD polisinin verileri sızdırıldı

ABD emniyetinde yaklaşık 300 GB'lık ‘BlueLeaks’ isimli veri sızıntısı yaşandı.

SİBER GÜVENLİK 23.06.2020, 01:43
ABD polisinin verileri sızdırıldı
banner34

ABD emniyeti büyük bir veri sızıntısı skandalıyla çalkalanıyor.

Gazeteci Brian  Krebs’in yönetimindeki www.krebsonsecurity.com, bu verilerin geçerliliğine dair Ulusal Füzyon Merkezi Birliği (NFCA) tarafından doğrulanan bir analize ulaştı. Buna göre sızan dosyalar; isim, resim, pdf dosyası, metin, video, .rar ve .csv uzantılı dosya, telefon numaraları, e-mail adresleri içeriyor ve 24 yıl öncesine dayanıyorlar. Dosyaların toplam boyutu ise 296 gb.

Analizin devamı ise daha vahim. Sızan e-mailler ilişkili ekler içeriyor. Aynı zamanda sızan içeriklerden bazıları ise IBAN, ACH yönlendirme numaraları, farklı kurum ve kolluk kuvvetleri raporları, kişisel tanıma dayalı bilgiler ve bazı şüphelilerin görüntülerine ulaşmayı sağlıyor.

NFCA bu verilerin, Houston merkezli bir web geliştirme firmasında (Netsential.com Inc) ortaya çıkan güvenlik zaafiyeti sonrası sızdığını duyurdu.

Bu verilerin sızdırıldığı tarihi önemli kılan bir detay daha var. 19 Haziran ABD’de köleliğin resmen kaldırıldığı tarih. George Floyd’un acımasızca katledildiği görüntülerin ardından ABD’de başlayan ve hala devam eden protestolarla birlikte, toplumun sızan bu verilere ulaşma isteği de ciddi oranda artış göstermiş görünüyor.

22°
açık