ABD seçimleri öncesinde Rusya kaynaklı siber saldırılar arttı

ABD Başkanlık seçimlerinin hemen öncesinde, ABD altyapı sistemlerini hedef alan Rusya merkezli siber saldırılarda artış gözlemlendi.

SİBER GÜVENLİK 03.11.2020, 15:53
ABD seçimleri öncesinde Rusya kaynaklı siber saldırılar arttı

VPN servisi sunan NordVPN tarafından yürütülen araştırmaya göre, 2020 ABD başkanlık seçimlerinin hemen öncesinde Rus hacker'lar, ABD'nin altyapılarını hedef alan saldırılar düzenlemeye başladı.

Tech Radar tarafından yapılan habere göre, araştırmacılar, ABD sunucularını hedef alan kaba kuvvet saldırılarında yüzde 98 artış olduğunu gözlemledi.

Saldırıya dair bulgular "Cyber Honeypot" veya hacker'ların saldırması için oluşturulmuş gerçek sunucuları taklit eden sunuculardan geliyor. Son iki ayda "Cyber Honeypot" her gün belirli sayıda saldırılara maruz kalıyordu ancak yakın zamanda gerçekleşen saldırılar ve saldırgan sayısı normal sayıların çok üstünde.

Güvenlik araştırmacıları hangi tür saldırıların sık kullanılmaya başlandığını ve ne tür kötü amaçlı yazılımların, virüslerin ve saldırıların siber suçlular tarafından kullanıldığını anlamak için Honeypot’u kullanıyor.

Saldırı kaynaklarının gizlenme çabası yok

NordVPN ile birlikte çalışan dijital gizlilik uzmanı Daniel Markuson, güncel saldırılar ile alakalı tek bir gecede saldırı oranının yüzde 98 oranında artmasının enteresan olduğunu söyledi. Güvenlik uzmanı ayrıca tespit edilen saldırıların, Rusya-Petersburg’da yer alan tek bir kaynaktan geldiğini ve saldırgan kaynağın kendisini gizlemek için hiçbir girişimde bulunmadığını belirtti.

Dijital gizlilik uzmanı Markuson, seçmenlerin kendi siber güvenlikleri yerine oy sonuçlarını izlemeye odaklandığı bu süreçten Rus hacker'ların faydalanmak istediğini düşünüyor.

parçalı bulutlu