ABD sistemlerine Rus kaynaklı saldırılar devam ediyor olabilir

ABD’de FBI (Federal Soruşturma Bürosu) ve NSA (Ulusal Güvenlik Ajansı) 10 ABD federal kurumu, FireEye ve Microsoft’u ağ güvenliğini ihlal etmekten dolayı suçlu olduğunu belirtiliyor.

SİBER GÜVENLİK 06.01.2021, 14:50
ABD sistemlerine Rus kaynaklı saldırılar devam ediyor olabilir

Söz konusu saldırı için yapılan araştırmanın hala devam ettiği belirtildi. Yaşanan saldırının sebep olduğu zafiyetlerin taranması ve analizi için çalışmaların devam ettiği aktarıldı.

Açıklamada kesin olarak kurumların ismi verilmedi. Ancak bu kurumların arasında ABD Hazine, Devlet ve Enerji Bakanlıklarının yer aldığı belirtiliyor.

Binlerce kuruluşa erişim sağlandı

Saldırının araştırılması için sıkıca bir şekilde çalışıldığı da ifade edildi. Saldırıdan, SolarWinds kullanan kurumlar ve firmalar etkilenmişti.

Toplamda 18 bin kurum ve firmanın etkilendiği belirtilen saldırıda, hackerlar arka kapı bulunan eklemeyi güncelleme paketine gömerek kullanıcılara servis etmişti. Bu güncellemenin SolarWinds tarafından gelen kullanıcılar, güncellemeyi yapmıştı.

Birçok kez Rusya’nın ismi telaffuz edildi. Ancak Rusya kesin bir dille saldırının kendisi tarafından yapıldığını yalanladı.

12°
açık