banner23

banner24

ABD’de yerel medya siber korsanların yeni hedefi oldu

Son zamanlarda ABD’de birçok sektör siber saldırılarla hedef alınırken son olarak yerel medya sektörü hacker'ların hedefi oldu.

SİBER GÜVENLİK 06.06.2021, 18:54
ABD’de yerel medya siber korsanların yeni hedefi oldu

ABD’deki yerel medya, siber korsanlar tarafından hedef seçildi.

NBC News’te yer alan haberde, Perşembe gününden en az iki yerel televizyon kanalının ransomware (fidye yazılımı) saldırısı sonrası faaliyet dışı kaldığı ifade edildi.

Gerçekleştirilen siber saldırıların ABD’nin önemli medya kuruluşlarından Cox Media Group’a ait olan ve yerel televizyon olarak faaliyet gösteren WFTV ve WPXI kanallarını hedef alması dikkat çekti.

Kuruluş adına konuşma yetkisi olmayan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir WFTV çalışanı verdiği demeçte, televizyon çalışanlarının sadece kişisel telefonları aracılığıyla kısa mesajlar üzerinden iletişim kurabildiklerini ifade etti.

Yaşanan gelişmelerden sonra ABD merkezli siber güvenlik şirketi Recorded Future’da analist olarak görev yapan Allan Liska yaptığı açıklamada, ABD’de son zamanlarda başta Colonial Pipeline saldırısı olmak üzere birçok sektörü vuran fidye yazılımı saldırısı gibi göründüğünün altını çizdi.

banner34