banner23

banner26

banner24

banner25

ABD’den Rus siber saldırısı için açıklama geldi

Geçtiğimiz günlerde gündem olan ABD kurumlarının hacklenmesi haberinden sonra ABD’den resmi bir açıklama geldi. Açıklamada saldırının varlığı kabul edildi.

SİBER GÜVENLİK 17.12.2020, 12:16
ABD’den Rus siber saldırısı için açıklama geldi
banner34

ABD hükümeti, gündem olan siber saldırının gerçekleştiğini doğruladı. Açıklamada saldırının önemli ve devam eden bir saldırı olduğu da belirtildi. Konuyla ilgili Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı (CISA) ve Ulusal İstihbarat Direktörlüğü (ODNI) tarafından, 16 Aralık’ta yayınlanan bildiride “gelişen bir durum” olduğu aktarıldı. Durumun anlaşılması için çalışmaya devam edildiği belirtildi.

"Önemli ve devam eden saldırı"

Konuyla ilgili çalışılması için Siber Güvenlik Koordinasyon Grubu oluşturuldu. Grubun yapacağı çalışmayla, hükümetin atacağı adımların belirleneceği aktarıldı.

Ulusal Güvenlik Teşkilatı, İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) ve FBI yetkililerinin 16 Aralık’ta Kongre’ye brifing verildiği belirtildi. Senatör Dick Durbin bir kanala verdiği demecinde, “Bu Rusya’nın ABD’ye başlattığı bir sanal savaşın ilanıdır. Bunu ciddiye almalıyız.” dedi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien tarafından Avrupa gezisinin yarıda kesildiği ve Washington’a dönerek saldırıyla ilgili çalışmalara katıldığı aktarılıyor.

Rusya’nın Washington Büyükelçiliği ise 14 Aralık’ta yaptığı açıklamada, Rusya’nın siber alanda operasyonlar yürütmediğini belirtti.

24°
açık