banner23

banner26

banner24

banner25

Açık kaynak kodlarına dair güvenliğin önemi arttı

Şirket yazılımlarında her geçen gün daha sık kullanılmaya başlanan açık kaynak kodlarının güvenliğinin daha önemli hale geldiği düşünülüyor.

SİBER GÜVENLİK 04.06.2021, 15:24
Açık kaynak kodlarına dair güvenliğin önemi arttı
banner34

Açık kaynak kodları şirketlerin yazılımlarında daha sık kullanılmaya başlandığından beri, bu kodların güvenliğini sağlamak daha önemli bir konu haline geldi. İki yıl öncesinde bir yazılım uygulaması geliştirilirken ortalama ihtiyaç duyulan açık kaynak kütüphanesi ya da bileşeni, ortalama 298’di ancak geçtiğimiz iki yılda bu sayı yüzde 77 artarak 500’e ulaştı. Geliştirilen yazılımların yüzde 75’i açık kaynak kütüphanelerinden ve bileşenlerinden oluşuyor.

Dark Reading tarafından yapılan habere göre açık kaynak kodlarının güvenliğinin ele alındığı bir etkinlik Google tarafından düzenlendi. Etkinlik esnasında açık kaynak uzmanları açık yazılımlarının güvenliğini sağlama konusundaki çok sayıda zorluğu ele aldı ve sektörün güvenliği ele almak için yapabileceklerini tartıştı.

Google yazılım mühendisi kuruluşlara yazılımlarında kullandıkları açık kaynak kodlarının neler olduğunun farkında olmalarını önerdi böylece koda dair bir zafiyet bildirildiğinde şirketler kendilerini etkileme olasılığından haberdar olabilirler.

16°
açık