banner23

banner24

Açık kaynaklı yazılımların daha çok desteğe ihtiyacı var

Günlük hayatta kullanılan açık kaynaklı yazılım ve sistemlerin uzun ömürlü olabilmesi için desteğe ihtiyacı var.

SİBER GÜVENLİK 20.11.2020, 16:51
Açık kaynaklı yazılımların daha çok desteğe ihtiyacı var

Büyük – küçük birçok sistemde açık kaynaklı yazılımlar tercih ediliyor. Bu tercihle birlikte daha güvenli ve maliyeti düşük sistemlerin kurulması amaçlanıyor.

Birçok açık kaynaklı sistemin alanında en çok kullanılan sistem olduğu da biliniyor. Buna örnek olarak da web tasarımı için kullanılan Boostrap gösteriliyor. Ayrıca Wordpress de kendi alanında öncü durumunda.

Maddi ve manevi destek önemli

Bahsi geçen ve daha birçok sistem herhangi bir gelir elde edilmeyen geliştiriliyordu. Ayrıca dünya genelinden yazılımcılar da destek vermeye başladı.

Geliştiriciler, genellikle başka işlerde çalışmalarıyla birlikte bu sistemleri geliştirdi. Bu nedenle harcanan zaman da günlük hayattan ayrılan zamandı.

Bu durumlar nedeniyle geliştiricilerin ekonomik olarak desteklenmesi gerekiyor. Mozilla Vakfı gibi kurumsal halde olan yazılımlar bu konuda şanslı olarak görülüyor. Vakfın faaliyetleri ve yapılan bağışlar yazılımları ayakta tutuyor.

Vakıf halinde olmayan yazılımların da diğer geliştiriciler tarafından desteklenmesi ya da kullanıcıların bağış yapması önem taşıyor. Bu sistemlerin ayakta kalmasıyla da özgür yazılım fikri hayatta kalıyor.

banner34