banner23

banner26

banner24

banner25

Alman Yeşiller Partisi siber saldırıların hedefinde

Rusya liderliğindeki siber saldırıların, Almanya Yeşiller Partisi’nin lideri Annalena Baerbock’ı hedef alması dikkatleri tekrardan siber güvenliğin önemine yöneltti.

SİBER GÜVENLİK 14.05.2021, 19:00
Alman Yeşiller Partisi siber saldırıların hedefinde
banner34

Siber harekât ve saldırılar siyaset mercilerini de tehdit etmeye devam ediyor. Almanya siyasi partilerinden Yeşiller Partisi lideri Annalena Baerbock, Kuzey Akım 2 projesine muhalefetini dile getirdikten sonra sosyal medya saldırılarıyla karşı karşıya geldi.

The Guardian sitesinde yer alan haberde, Annalena Baerbock’ın maruz kaldığı siber saldırı olaylarına ilişkin bilgilere yer verildi. Baerbock’un söz konusu siber harekâtların merkezinde bulunması, Rusya ile Avrupa arasındaki doğalgaz boru hattı projesini engelleme sözü vermesine takiben gerçekleşti.

Baerbock, son günlerde sosyal medya üzerinden kötü niyetli bir “kampanya” sürecine maruz kalıyor. Yöneltilen saldırı Baerbock’un çıplak halini gösterdiğine ek olarak milyarder George Soros ile yan yana olduğu iddia eden sahte fotoğraflar barındırıyor. Böylece kendisinin küresel çapta bir yahudi komplosunun parçası olduğu izlenimi de ortaya çıkarılmaya çalışılıyordu.

Alman Şansölyeliğine adaylığının kamuoyuna açıklanmasından kısa bir süre sonra,  Almanya’nın Rusya’ya baskısını arttırması ve Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı projesinden çekilmesi gerektiğini ifade etmişti.

Siber saldırı ve güvenlik endişelerinin son zamanlarda artmasının arkasında çeşitli olaylar bulunuyor. Örneğin, bu yılın başlarında çok sayıda Alman milletvekili ve aktivisti, arkasında Rus askeri istihbarat servisi GRU’nun olduğu düşünülen, “Ghostwriter” hareketi tarafından ''oltalama (phishing)'' e-postaları aracılığıyla hedef alınmıştı.

30°
açık