banner23

banner26

banner24

banner25

Amerikan Nükleer Ajansı’nın da hacklendiği ortaya çıktı

Dünya gündemine oturan hack haberlerinin ardı arkası kesilmiyor. Şimdi ortaya çıkan haberlerde de ABD Enerji Bakanlığı ve Ulusal Nülkeer Güvenlik Yönetimi’nin (NNSA) de hacklendiği belirtiliyor.

SİBER GÜVENLİK 18.12.2020, 15:18
Amerikan Nükleer Ajansı’nın da hacklendiği ortaya çıktı
banner34

SolarWinds üzerinden yapılan siber saldırıdan etkilenen kurumların sayısı giderek artıyor. ABD’lileri endişeye sürükleyen haber ise nükleer kurumunun hacklenmesi oldu. Yaşanan hack olayından sonra ortak çalışma grubu kuran FBI, Siber Güvenlik ve Altyapı Ajansı ile CIA, NNSA’nın da hacklendiğine dair kanıtların olduğunu duyurdu.

Nükleer veriler sızdırıldı

Hazırlanan raporda Federal Enerji Düzenleme Komisyonmu, Sandi ve Los Alamos Ulusal Laboratuvarları, Güvenli Taşımacılık Dairesi ve Enerji Bakanlığı ağlarına izinsiz girişler olduğu aktarıldı. Saldırı sonrası oluşan hasarın boyutu, hangi verilerin çalındığı ve etkilenen diğer kurumların hangileri olduğu henüz bilinmiyor.

ABD’nin nükleer çalışmalarında önemli yere sahip olan Enerji Bakanlığı ve NNSA’dan veri akışı sonrasında tedirginlik arttı. Çünkü iddialara göre nükleer sistemlere ait parolalar da hackerların eline geçmiş durumda. Bununla birlikte üst düzey gizlilik derecesine sahip nükleer silah ve teknik bilgileri de sızdırılmış durumda.

Konuyla ilgili duyuru yapan Microsoft da SolarWinds için saldırı haberlerini doğruladı. Duyuruda firmada oluşan zafiyet kullanılarak, firmanın 18 bin müşterisine sızıldığı aktarıldı.

Son çıkan haberlerde en dikkat çeken detay ise SolarWinds için kullanılan parolanın “solarwinds123” olduğu yönündeydi. Çünkü hackerlarından bu parolayı kullanarak verileri sızdırdığı aktarılıyor.

25°
açık