banner23

banner26

banner24

banner25

Apple, Mac'ler için geliştirilen malware için yanlışlıkla onay verdi

Apple, Mac modelleri için yanlış bir karara imza attı. Güvenliğiyle ön plana çıkan işletim sistemi, bir malware için onay verdi.

SİBER GÜVENLİK 01.09.2020, 10:58
Apple, Mac'ler için geliştirilen malware için yanlışlıkla onay verdi
banner34

Bilgisayarlarda güvenlik kullanıcıların en önemli önceliklerinden biri olmuş durumda. Güvenlik araştırmacıları da kullanıcıların kullandığı uygulamalar üzerinde analiz yapıyor. Son analizlerde de Mac modellerinde kullanılmış olan Shlayer isimli yazılımın bir malware (kötü amaçlı yazılım) olduğu anlaşıldı.

Uygulamaların mağazaya eklenmesinden önce katı kurallar uyguladığı bilinen Apple, bir yazılımda zafiyete düştü. Güvenlik ve gizlilik amaçlı incelenen uygulamalar uygun görülmeleri halinde mağazada yer alıyor ve kullanıcılarla buluşuyor. Ancak bu süreçte de kötü amaçlı yazılımların aşamaları geçebildiği tespit edildi. Bir reklam virüsü olarak kullanıcıların karşısına çıkan malware, Apple tarafından onaylanmış ilk malware olma unvanını da eline aldı.

Mac modellerinde onaydan geçen ilk virüs

Malware hakkında bilgi veren araştırmacılar, yazılımın kendisini Adobe Flash Player görünümüne bürüdüğünü aktardı. Yazılımın kullanıcılara ait internet ve ağ trafiğini inceleyerek reklamlar gösterdiği belirtildi.

Apple durumun anlaşılmasından sonra yazılıma verdiği onayı iptal etti ve Mac modellerinde çalışmasını engelledi. Bununla birlikte yazılımın geliştirici hesabının kapatıldığı ve verilen sertifikaların da kaldırıldığı belirtildi.

25°
parçalı bulutlu