banner23

banner26

banner24

ASELSAN Siber Güvenlik Birimi göreve başladı

Önde gelen savunma sanayii kurumlarından ASELSAN, Siber Güvenlik Birimi kurdu ve birim göreve başlıyor. Birim, milli ve uluslararası yönergeleri takip edecek.

SİBER GÜVENLİK 04.08.2020, 13:29
ASELSAN Siber Güvenlik Birimi göreve başladı
banner34

T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan 2019/12 sayılı Bilgi ve İletişim Güvenliği, Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi, Türk Silahlı Kuvvetleri Yönergeleri, NATO Cyber Defence Policy ve ENISA Cyber Security gibi milli ve uluslararası genelgelerin ışığında, ASELSAN Siber Güvenlik Birimi kuruldu. Birimle birlikte sistemlerde güvenliğinin sağlanması, yüksek güvenliğin standart haline gelmesi ve siber olgunluk seviyesinin yüksek tutulması amaçlanıyor.

6 Şubat 2020 tarihinde yapılan  ASELSAN Sistemleri ve Yetenek Paketleri Siber Tehdit Durum Değerlendirmesi sunumuyla birlikte, ASELSAN’ın geliştirdiği sistemlerin siber güvenlik tarafında durumu gündeme geldi.

Daha sonra ASELSAN yönetimi tarafından alınan kararla ASELSAN Siber Güvenlik Birimi (ASGB), daha önce kurulmuş olan Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri (HBT) Kripto ve Bilgi Teknolojileri Program Direktörlüğü altında göreve başladı. Yeni birim, ASELSAN tarafından geliştirilen sistemlerin siber güvenlik açısından belli şartları taşıyıp taşımadığını inceleyecek.

Sistemlerin tasarımında, geliştirilmesinde, test aşamasında ve yönetilmesinde Siber Güvenlik Mühendisliği kimliğiyle faaliyetlerde bulunacak. Ayrıca sektör başkanlıkları altında siber güvenlik faaliyetlerini koordine edecek ve yönetecek.

ASGB, ilk olarak sektör başkanlıkları tarafından belirlenen temsilcilerden oluşacak. Sürecin tamamlanmasının ardından, ASELSAN siber olgunluk seviyesi, The Systems Security Engineering Capability Model(SSE-CMM) göre seviye 1 olacak. ASGB faaliyetleriyle birlikte bu seviyenin aşamalarla 5’e kadar yükseltilmesi amaçlanıyor.

Bununla birlikte ASGB tarafından tehdit modelleri oluşturulacak, güvenli yazılım geliştirme kültürü kurulacak ve yaygınlaştırılması sağlanacak. Sistem güvenlik testleri de yapılırken, ASELSAN bünyesinde siber güvenlik kültürünün oluşması ve uzman insan kaynağının kuruma kazandırılması amaçlanıyor.

24°
parçalı az bulutlu