banner23

banner26

banner24

banner25

Avrupa birçok kurumu etkileyen siber güvenlik ihlalini araştırıyor

Avrupa Birliği ve Avrupa Komisyonu yetkilileri, Avrupa'daki siber güvenlik uzmanlarının birden fazla kurumu etkileyen güvenlik olayını araştırdığını açıkladı.

SİBER GÜVENLİK 07.04.2021, 16:41
Avrupa birçok kurumu etkileyen siber güvenlik ihlalini araştırıyor
banner34

Avrupa bir siber güvenlik ihlali için daha çalışmaya başladı. Ancak birden fazla Avrupalı kurumu etkilediği belirtilen saldırı için “büyük bilgi ihlali” tespit edilmediği belirtildi. Uzmanların araştırmaya başladığı çalışma için net bilgiler henüz gün yüzüne çıkmadı. Avrupa Komisyonu Sözcüsü de “7/24 takip etme servisi” uygulandığını duyurdu.

Avrupa Birliği Sözcüsü yazılı olarak yaptığı açıklamada “Avrupa Komisyonu ve AB kurumları, organları veya ajansları bilgi teknolojileri altyapısında bir güvenlik olayı yaşadı.” dedi. Avrupa Parlamentosu Sözcüsü de bilgi teknolojileri altyapısında olası zafiyetlere dair uyarı aldığını açıkladı. Sözcü, parlamentonun sunucularını zafiyete karşı kontrol etmek ve korumak için acil önlemler alındığını duyurdu.

Geçtiğimiz aralık ayında da Avrupa’daki KOVID-19 aşı ve ilaç çalışmaları hackerlar tarafından hedef alınmıştı.

Avrupa Komisyonu konuyla ilgili olarak CERT-EU ile çalışıyor. CERT-EU komisyonla ilgili siber saldırılarla ilgili çalışan kurum olarak görev yapıyor. Yaşanan olayın kapsamıyla ilgili herhangi bir bilgi vermek için erken olduğu belirtiliyor.

23°
açık