banner23

banner26

banner24

banner25

Bedava iPhone 12 temalı phishing mesajlara dikkat

Siber dolandırıcılar, iPhone 12 modeli için kullanıcıların test edebileceği bunun için de kişisel ve kredi kartı bilgilerini girmesi gerektiği belirtiliyor.

SİBER GÜVENLİK 25.09.2020, 13:52
Bedava iPhone 12 temalı phishing mesajlara dikkat
banner34

Phishing (oltalama) mesajları için siber dolandırıcılar gündemi kullanmayı ihmal etmiyor. Son günlerde en çok beklenen akıllı telefon modellerinden biri olan iPhone 12 için oltalama mesajı ortaya çıktı. Mesajda kullanıcıların yeni model için test kullanıcısı olarak seçildiği ve bilgilerini girmesi halinde modele ücretsiz sahip olacağı yazıyor.

Özel seçilen kullanıcılardan olduğunu belirten mesaj, Apple’ın resmi hesabı gibi bir görünüme sahip. Bu nedenle kullanıcıların mesaja kanması daha kolay bir hal alıyor. Bununla birlikte yeni modelin yüksek fiyatlı olması kullanıcıların ücretsiz sahip olma isteğini artırıyor.

iPhone 12 temalı oltalama

Kullanıcıları kandırmak amaçlı gönderilen mesajın içeriği ise şöyle:

“Merhaba Christopher,

Tebrikler, yepyeni iPhone 12 modelini test edebilecek kişiler arasına seçildin. 2020 Apple Test Programının bir parçası olmak için harika bir aday olarak seçildin. Daha fazla bilgi için tıkla.”

Linke tıkladıktan sonra kişisel bilgilerin girilmesi isteniyor. Ayrıca formu doldururken başka bir Apple modeline sahip olup olmadığı ve sahipse bilgileri isteniyor. Bilgilerin girilmesinden sonra kullanıcıya test aşamasına başlayabileceği belirtiliyor. Test edilecek olan modelin teslim alınması için adres bilgileri, e-posta ve kredi kartı bilgileri isteniyor. Bu sayfadan sonra da kargo bedeli olduğu belirtilerek kullanıcılardan 1£ ve 2£ arasında miktar çekiliyor.

Ödemenin yapıldığı sitenin de HTTPS ile çalışması kullanıcıların bilgilerine girmesine yol açtığı belirtiliyor.

Kredi kartından ödeme alınmasa bile girilen e-posta adreslerinin phishing (oltalama) e-postaları için kullanılabileceği belirtiliyor. Ayrıca girilen kart bilgilerinin de siber dolandırıcıların veritabanlarına kaydedildiği aktarılıyor.

Ayrıca konuyla ilgili çalışma yalan araştırmacılar da SMS’ler için dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Çünkü mesaj metninde gelen linklerin otomatik olarak önizlemede açılması da sorun oluşturabiliyor.

Modelin önümüzdeki haftalarda tanıtılması bekleniyor.

                                         

19°
açık