banner23

banner24

Belçika İçişleri Bakanlığı siber korsanların hedefi oldu

Belçika İçişleri Bakanlığı, 2019 yılından geçtiğimiz Mart ayına kadar bir süreyi kapsadığı belirtilen uzun soluklu bir siber saldırıya uğradı.

SİBER GÜVENLİK 26.05.2021, 14:08
Belçika İçişleri Bakanlığı siber korsanların hedefi oldu

Siber korsanlar dünya genelinde devlet kurumlarını hedef almaya devam ediyor.

Security Week sitesinin haberine göre Belçika İçişleri Bakanlığı, 2019 yılından başlayan ve geçtiğimiz Mart ayına kadar süren uzun soluklu bir "sofistike" siber saldırının hedefi oldu. 

Belçika İçişleri Bakanlığı Federal Kamu Hizmeti İletişim Müdürü Olivier Maerens, gerçekleşen siber saldırı ile ilgili yaptığı açıklamada, bakanlığın sunucularının iyi korunduğunu ve saldırıyı gerçekleştiren bilgisayar korsanlarının (hacker) en hassas verileri ele geçirmeyi başaramadıklarını vurguladı. Maerens, siber saldırganların erişimini engellemek için acil önlemler alındığını ve sunucu güvenliğinin güçlendirildiğini belirtti.

Belçika, mayıs ayının başlarında başka bir büyük çaplı siber saldırıya uğramış ve bu saldırı; üniversiteleri, araştırma merkezlerini ve kamu kuruluşlarını birbirine bağlayan Belnet ağının çökmesine neden olmuştu.

Ancak Belçikalı uzmanlar, İçişleri Bakanlığı'na yönelik bu saldırının amacının web sitesi bozmak veya fidye talebi olmadığını savunuyor. Uzmanlar bu siber saldırının, daha karmaşık ve belirli bir hedef seçilmesinden dolayı bir casusluk faaliyeti olduğunu düşündüklerinin altını çizdi.

Uzmanların raporlarını inceleyen federal savcılar; siber saldırının kaynağını, hangi verilerin ele geçirildiğini ve bir yabancı devletin işin içinde olup olmadığını belirlemek için soruşturma başlattı.

banner34