banner23

banner26

banner24

Beyaz Saray'ın Ulusal Siber Direktörlük Ofisi'nin ilk başkanı belli oldu

ABD Senatosu, eski ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) Başkan Yardımcısı Chris Inglis’in Beyaz Saray bünyesinde kurulan Ulusal Siber Direktörlük Ofisi'nin direktörü olmasına oy birliği ile karar verdi.

SİBER GÜVENLİK 18.06.2021, 15:18
Beyaz Saray'ın Ulusal Siber Direktörlük Ofisi'nin ilk başkanı belli oldu
banner34

Eski ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) Başkan Yardımcısı Chris Inglis, Obama döneminde kurulan ancak 2018 yılında Trump döneminde pasifleşen Beyaz Saray Siber Güvenlik Koordinatörlüğü görevinin genişletilmiş hali ile görev yapacak olan Ulusal Siber Direktörlük Ofisi’nin ilk başkanı olacak.

Politico'da yer alan habere göre daha önce ABD Hava Kuvvetleri’nde de görev yapan ve ardından 30 yıl NSA’da çalışan Inglis, Beyaz Saray içindeki yeni Ulusal Siber Direktör Ofisinin başkanı olacak ve federal kurumların siber konulardaki farklı çalışmalarını koordine ederek ABD'nin dijital savunma stratejisinin gelişimini denetleyecek.

Senatodan kabul gören Chris Inglis’in yetkileri henüz bütünüyle tam olarak tanımlanmamakla beraber ABD Başkanı Biden’ın siber güvenlik konusunda ulusal güvenlik danışman yardımcısı Anne Neuberger ile nasıl çalışacağı da şu an için belirsiz.

Ofisin ilk direktörü olacak olan Chris Inglis yaptığı açıklamada, ulusal güvenlik tehditi olarak tanımlanan siber saldırıların kendi kendine hiçbir zaman durmayacağını ve asla tamamen yok olmayacağını ancak onu en aza indirgemek için yoğun çaba sarf etmek gerektiğini belirtti.

28°
parçalı az bulutlu