banner23

banner31

banner24

banner25

Biden'dan SolarWinds hasarı için 750 milyon dolarlık bütçe

ABD Başkanı Joe Biden'ın, siber güvenlik alanında iyileştirmeler adına önerdiği bütçede SolarWinds saldırılarından etkilenen hükümet ajansları için 750 milyon dolarlık bir miktar yer aldı.

SİBER GÜVENLİK 29.05.2021, 16:04
Biden'dan SolarWinds hasarı için 750 milyon dolarlık bütçe

ABD Başkanı Joe Biden başka bir siber saldırının önüne geçebilmek amacıyla siber güvenlik iyileştirmeleri için bir bütçe önerisinde bulundu. Ayrıca Joe Biden tarafından önerilen bütçe içerisinde, SolarWinds siber saldırısı nedeniyle zarar gören hükümet ajansları için 750 milyon dolar bulunuyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı’nın da dahil olduğu toplam dokuz Amerikan kuruluşu saldırının etkilerini düzeltmek için çalışıyor. 

ABD ve İngiltere SolarWinds’e düzenlenen siber saldırı için Rus Dış İstihbarat Servisi'ni (SVR) suçluyor.

Bilgi enformasyon şirketi SolarWinds’e düzenlenen siber saldırı SolarWinds’in ürünlerini kullanan çok sayıdaki devlet kuruluşunun ve binlerce şirketin zarar görmesine neden oldu. SolarWinds’e düzenlenen siber saldırı 2020 yılının aralık ayında belirlenmişti.

Microsoft’un yöneticisi Brad Smith, SolarWinds bilgi enformasyon şirketine düzenlenen saldırıyı şimdiye kadar görülmüş en büyük ve en gelişmiş siber saldırı olarak tanımlıyor. Microsft’un perşembe günü yaptığı açıklamaya göre SolarWinds’e düzenlenen siber saldırının arkasında olan saldırgan grup şu anda çok sayıdaki hükümet kuruluşunu, danışmanları ve sivil toplum kuruluşlarını hedef alıyor.

18°
sisli