banner23

banner24

BM: Kuzey Kore siber saldırılarla nükleer gücünü artırdı

Birleşmiş Milletler (BM) raporunda, Kuzey Koreli 'hacker'ların kripto para borsalarından çaldıkları paraların Kuzey Kore'nin nükleer ve balistik füze programları için önemli bir kaynak olduğu belirtildi.

SİBER GÜVENLİK 07.02.2022, 09:48
BM: Kuzey Kore siber saldırılarla nükleer gücünü artırdı

Kuzey Koreli 'hacker'ların, kripto para borsalarına yönelik saldırıları devamlı gündem olurken Birleşmiş Milletler'in (BM) yeni raporu, bu gerçeği farklı bir açıdan ortaya koydu.

Channel New Asia sitesinde yer alan habere göre BM raporunda, Kuzey Kore'nin 2021 yılında nükleer ve balistik füze programlarını geliştirmeye devam ettiği ve bunun için fakrlı bir kaynaktan faydalandığı aklarıldı.

BM raporuna göre kripto para borsalarına saldırılar düzenleyen Kuzey Koreli 'hacker'ların elde ettikleri paralar, Kuzey Kore yönetimi tarafından nükleer ve balistik füze programının önemli bir kaynağı olarak kullanılıyor.

Söz konusu raporun BM'de yaptırımlar üzerine çalışan komiteye gönderileceği de kaydedildi.

(Bukkeukseong-3 SLBM)

400 milyon dolarlık vurgun

Kuzey Koreli 'hacker'ların, 2021 yılı içerisinde düzenledikleri saldırılardan toplamda 400 milyon dolar elde ettiği bildirilmişti. Siber korsanların en az 7 farklı saldırı düzenlediği ve bu saldırılarda oltalama, zararlı yazılım ve sosyal mühendislik gibi çeşitli yöntemler kullanıldığı aktarılmıştı.

(Hwasong-15 kara tabanlı balistik füze)

banner34