banner23

banner26

banner24

banner25

BM: Kuzey Koreli hackerlar nükleer silahlar için para çaldı

Gizli olduğu aktarılan bir BM raporuna göre Kuzey Koreli hackerlar nükleer silahların ödemesi için 300 milyon dolardan fazla para çaldı.

SİBER GÜVENLİK 09.02.2021, 14:15
BM: Kuzey Koreli hackerlar nükleer silahlar için para çaldı
banner34

Kuzey Kore yönetimine bağlı faaliyet gösterdiği belirtilen hackerların 2020 yılı içinde milyonlarca dolar çaldığı aktarıldı. Bu çalınan paranın da Kuzey Kore’nin balistik füze programı için kullanıldığı kaydedildi. Bilindiği üzere dünyanın birçok ülkesi Kuzey Kore’nin balistik füze programına karşı çıkıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hazırlanan raporda, Kim Jong Un liderliğindeki Kuzey Kore’nin “finans kurumlarına ve sanal döviz işlemlerine karşı operasyonlar” yaptığı belirtildi. Raporda, adı belirtilmeyen bir BM üyesi ülkenin, 2019 Aralık ve 2020 Aralık döneminde 316 milyon 400 bin dolar paranın çalındığını belirttiği kaydedildi.

Raporun devamında Kuzey Kore’nin “parçalanabilir malzeme ürettiği, nükleer faaliyetleri devam ettirdiği ve balistik füze altyapısını geliştirdiği, denizaşırı ülkelerden nükleer programı için malzeme ve teknoloji aramaya devam ettiği” iddia edildi.

26°
parçalı az bulutlu