banner23

banner24

Bombardier’ın verileri fidye ödenmemesi nedeniyle sızmış olabilir

Kanada merkezli havacılık firması Bombardier’e yapılan siber saldırı sonrasında, fidye ödenmemesinden dolayı verilerin internete sızdığı belirtildi.

SİBER GÜVENLİK 24.02.2021, 12:38
Bombardier’ın verileri fidye ödenmemesi nedeniyle sızmış olabilir

İstihbarat ve keşif amaçlı üretilen uçağın bilgilerinin darkweb’te hackerlar tarafından yayınlandığı belirlendi. Üretici firmaya ransomware (fidye yazılımı) saldırısı yapan hackerlar, Bombardier’in fidyeyi ödememesi sonrasında verileri sızdırdığı aktarıldı.

Saab’ın GlobalEye casus uçak sistemi için Global 6000 uçağını sağlayan Bombardier, geçtiğimiz günlerde ‘sınırlı bir siber güvenlik ihlali’ yaşandığını duyurdu. Sonrasında hackerlar tarafından paylaşılan belgelerin, Saab tarafından geliştirilen GlobalEye havadan erken uyarı ve kontrol uçağına ait olduğu görüldü. Belgelerde uçağın teknik ve mekanik özellikleri yer aldığı belirlendi. Bununla birlikte sızıntılar arasında uçağın müşterileri, tedarikçileri ve çalışanlar hakkında gizli bilgileri de içerdiği kaydedildi.

Verilerde uçuş testi raporları ve parça şemalarının da açıkça yer aldığı görülüyor. Ayrıca uçak hakkında idari bilgilerin de sızdırıldığı gelen haberler arasında.

Şirketin adli analiz sonrasında çalışanlar, müşteriler ve tedarikçilerle ilgili kişisel ve diğer bilgilerin tehlikeye girdiğini duyurdu. Ancak saldırının belirli sunucularla sınırlı kaldığı, üretim ve müşteri destek operasyonlarını etkilemediği bildirdi. Kosta Rika’da bulunan 130 çalınanın verilerinin ele geçirildiği ve ilgili kişilerle iletişime geçildiği kaydedildi.

Söz konusu uçağın şu anda Pakistan, Brezilya, Meksika, İsveç, Tayland, Yunanistan ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından kullanıldığı belirtiliyor.

banner34