banner23

banner26

banner24

banner25

Büyük firmalardan, İsrailli casus yazılım firması NSO’ya karşı birlik

İsrailli casus yazılım firması NSO’ya karşı geniş çaplı bir birleşim grubu oluşturuldu. Söz konusu yazılımın insanları izlemek amacıyla kullandığı aktarılıyor.

SİBER GÜVENLİK 24.12.2020, 18:00
Büyük firmalardan, İsrailli casus yazılım firması NSO’ya karşı birlik
banner34

Sosyal medya uygulamaları üzerinden hedef alınan kişilere karşı casusluk yapıldığı biliniyor. İsrailli NSO firmasının Pegasus yazılımı da bu konuda en çok dikkat yazılımlardan biri oldu. Çünkü, söz konusu yazılım WhatsApp üzerinden kullanıcıları hedef aldı. Birçok kez Facebook’u da zor durumda bırakan bu olay nedeniyle Microsoft, Google, Cisco ve Dell’den destek aldı. Yazılımla birlikte bin 400’den fazla aktivist ve gazetecinin takip edildiği aktarılıyor.

Büyük firmalar bir arada

Destek veren firmalar Facebook’un lehine olacak şekilde ABD mahkemesine brifing verdi. Brifingde bu tür uygulamaların büyük tehlikelere yol açtığı aktarılıyor.

NSO firması için polis ve güvenlik kurumlarına zorla giriş araçları sağladığı yönünde mahkeme, California’da reddedildi ve temyize gidildi.

Uygulama bir link üzerinden hedeflenen kişilere gönderiliyor. Linke gidildiğinde de hedeflenen kişinin cihazı ele geçiriliyor. Ardından takip işlemi başlıyor.

13°
açık