banner23

banner24

Çin ile bağlantılı siber saldırganlar İsrail, İran ve Suudi Arabistan'ı hedef aldı

Çin ile bağlantılı siber saldırganlar İsrail, İran ve Suudi Arabistan'a ait onlarca kamu ve özel sektör grubuna yönelik siber saldırı düzenledi.

SİBER GÜVENLİK 10.08.2021, 14:38
Çin ile bağlantılı siber saldırganlar İsrail, İran ve Suudi Arabistan'ı hedef aldı
banner46

Uluslararası siber güvenlik şirketi FireEye Salı günü, Çin ile bağlantılı siber saldırganların İsrail, İran ve Suudi Arabistan'a ait onlarca kamu ve özel sektör grubuna yönelik siber saldırı düzenlediğini açıkladı.

The Jerusalem Post'un haberine göre devasa siber saldırı, hedef ülkeleri veya grupları doğrudan hedef alma girişiminin yanı sıra uzun vadeli bir casusluk stratejisinin bir parçası olarak görülüyor. FireEye'a göre Pekin yönetimi siber saldırı araçlarını kullanarak Ortadoğu'da kendisi ile iş birliği yapan çeşitli kurum ve kuruluşları gözetlemek istedi.

Siber saldırının amacının ise şirketler arasındaki mailleri ve yazışmaları görüntüleyerek, fiyatlandırma açısından daha iyi müzakere sonuçları elde etmek olduğu belirtildi. Tahminlere göre siber saldırı İsrail'de 2020 yılının sonuna kadar devam etti.

Çin'in Tel Aviv Büyükelçiliği, FireEye'ın raporu ile ilgili yazılı bir açıklama yaparak, ''FireEye'ın siber güvenlik konusundaki asılsız raporu, siyasi amaçlı bir karalama kampanyasıdır. Çin, siber güvenliğin sadık bir savunucusudur. Kendi sınırları içerisindeki siber güvenliğimizi sonuna kadar savunacağız.'' ifadelerini kullanıldı.

banner34
15°
parçalı bulutlu