banner23

banner24

Çin siber alanda ABD'nin 10 yıl gerisinde

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nün (IISS) yaptığı yeni çalışmada Çin'in, siber alanda ABD'yi 10 yıl yakalayamayacak durumda olduğu öne sürülüyor.

SİBER GÜVENLİK 28.06.2021, 11:33
Çin siber alanda ABD'nin 10 yıl gerisinde

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nün (IISS) ortaya çıkardığı yeni bir araştırmada Çin'in, siber alanda ABD'nin yeteneklerinden 10 yıl geride olduğu öne sürüldü. 

Financial Times tarafından yapılan habere göre yetersiz güvenlik ve zayıf istihbarat analizi, Çin'in siber alandaki gelişimini baltalıyor. 

Söz konusu çalışma Pazartesi günü, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS) tarafından yayınlandı. IISS'in araştırmasında ülkeler; siber yetenekleri, dijital ekonomilerinin gücü, istihbarat ve güvenlik işlevlerinin olgunluğu, siber tesislerin askeri operasyonlarla ne kadar iyi entegre edildiği konularına göre sıraya konuldu. 

Haberde Çin'in tıpkı Rusya gibi çevrimiçi casusluk yürütme, fikri mülkiyet hırsızlığı ve dezenformasyon yayma gibi ofansif siber operasyonlarda kendisini kanıtladığı aktarıldı. Ancak IISS'e göre her iki ülke de rakiplerine göre nispeten daha zayıf bir siber güvenliğe sahip oldukları için geri kaldı.

Sonuç olarak, düşünce kuruluşu tarafından yalnızca ABD “üst düzey” siber güç olarak sıralanırken ikinci sırada Çin, Rusya, İngiltere, Avustralya, Kanada, Fransa ve İsrail yer aldı. Üçüncü katman ise Hindistan, Endonezya, Japonya, Malezya, Kuzey Kore, İran ve Vietnam'dan oluşuyor.

banner34