banner23

banner26

banner24

CISA, Siber ve Altyapı Güvenliği Ajansı 5G Güvenlik Yönergelerini Açıkladı

Cybersecurity and Infrastructure Security Agency (CISA) - Siber ve Altyapı Güvenliği Ajansı 5G Güvenlik Yönergelerini açıkladı.

SİBER GÜVENLİK 26.08.2020, 12:30
CISA, Siber ve Altyapı Güvenliği Ajansı 5G Güvenlik Yönergelerini Açıkladı
banner34

Yayınlanan yönerge gitgide büyüyen 5G ağlarının güvenliğini geliştirme amaçlı çalışmaları da görünür kılıyor. ABD İç Güvenlik Bakanlığı'na bağlı Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı (CISA) Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Siber Stratejisi kapsamında 5G'yi Güvenli Hale Getirme Ulusal Stratejisi'ni yayınladı.

Yayınlanan yönergede bu stratejiyi uygulamak için dört çalışma alanı ve beş stratejik inisiyatif bulunuyor. Çalışma alanları olarak yönergede yayınlanan maddeler kısaca: Yurtiçinde 5G'nin Kullanıma Sunulmasının Kolaylaştırılması ve Hızlandırılması; 5G Altyapısının Temel Güvenlik İlkelerini ve Risklerini Belirlemek için Değerlendirmelerde Bulunmak; 5G Altyapısının Dünya Çapında Geliştirilmesi ve Yayılması Sırasında Birleşik Devletler Ekonomisine ve Ulusal Güvenliğine Yönelik Risklerin Ele Alınması; Güvenilir 5G Küresel Gelişimini ve Dağıtımını Teşvik Etmek olarak belirtiliyor.

Belirtilen beş stratejik inisiyatif ise:

1- Güvenliği ve esnekliği öne çıkararak 5G politika ve standartlarının geliştirilmesini desteklemek

2- 5G tedarik zincirindeki risklere ilişkin farkındalığın artırılması ve güvenlik önlemlerini/tedbirlerini geliştirmek/ön ayak olmak

3- Mevcut altyapıyı güçlendirip güvenli hale getirerek 5G'nin gelecekteki yayılma alanları için alandaki paydaşlarla iş birliği yapmak

4- Pazarda güvenilir 5G tedarikçilerinin büyütülmesi için inovasyonu teşvik etmek

5- Muhtemel 5G kullanım alanlarını analiz etmek ve risk yönetimi stratejileri hakkında bilgi paylaşımında bulunmak

şeklinde özetlenmiş durumda.

28°
açık