banner23

banner26

banner24

banner25

DarkSide, 9 ayda 90 milyon dolar gasp etti

Colonial Pipeline saldırısının failleri olan DarkSide hacker grubu, 9 ay içerisinde 90 milyon dolarlık bitcoin gaspı gerçekleştirdi.

SİBER GÜVENLİK 20.05.2021, 14:02
DarkSide, 9 ayda 90 milyon dolar gasp etti
banner34

Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen Colonial Pipeline siber saldırısının failleri olarak gösterilen DarkSide hacker grubu, gerçekleştirdiği ransomware (fidye yazılımı) saldırılarıyla kurumları siber güvenlik önlemlerini artırmaya itiyor.

Hacker News sitesinde yer alan haberde, DarkSide grubunun 9 ay içerisinde çok sayıda kurban üzerinde 90 milyon dolarlık dijital gasp gerçekleştirdiği ifade edildi. Kurbanlardan fidye tutarını bitcoin ödemesi olarak temin eden grup, en çok finansal kazanç sağlayan siber suç gruplarından biri olarak biliniyor.

Yetkililer DarkSide’a 47 farklı cüzdandan 90 milyon doları aşkın bitcoin fidye ödemesi yapıldığını belirtiyorlar. 99 adet kuruluşa bulaştığı belirlenen DarkSide fidye yazılımı sonucu kurbanların, neredeyse yarısının fidye ödemeyi kabul ettiği aktarılıyor.

Söz konusu saldırı tekniğinin sonuçları, ciddi boyutlarda ekonomik zararlara varabiliyor. Öyle ki Colonial Pipeline’ın CEO’su Joseph Blount’ın açıklamalarına göre şirket, sistemlere yeniden erişim için 75 bitcoin’lik (8 Mayıs tarihinde 4.4 milyon tutarında) bir ödeme yapmayı kabul etmişti.

17°
açık