banner23

banner26

banner24

banner25

Düşman unsurları F-35’leri hackleyebilir

Lockheed Martin tarafından başlatılan proje kapsamında birçok ülkenin katkısıyla üretilen F-35 Lightning II, sahip olduğu sistemlerle siber saldırılara maruz kalabilir.

SİBER GÜVENLİK 09.12.2020, 14:19
Düşman unsurları F-35’leri hackleyebilir
banner34

Giderek artan siber tehditlerden savunma sanayii sektörü de etkileniyor. 5. nesil savaş uçağı olarak geliştirilen F-35 de çok fazla teknolojik sisteme sahip olmasıyla tehdit altında. Özellikle silah sistemlerine karşı yapılacak olan saldırıların nasıl sonuç doğuracağı merak ediliyor. Bununla birlikte navigasyon sistemi gibi sistemlerin de hedefinden saptırılabileceği söyleniyor.

Şu anda F-35’te yapay zeka benzeri sensör füzyonu, 360 derece kameralar, gelişmiş veri bağlantıları, kapsamlı çalışma yapan tehdit araştırması ve veritabanı, karmaşık halde olan lojistik bilgisi gibi sistemler bulunuyor.

Gelişmiş sistemler için siber saldırı tehdidi

Bu tür sistemlere sahip olan bir savaş uçağının hacklenmesinden sonra neler yaşanacağı merak ediliyor. Hack sonrasında uçuş bilgisinin tamamen değiştirilebileceği ve silah sistemlerinin kullanılabileceği konuşuluyor.

Öte yandan gelen haberlerde söz konusu güvenlik sisteminin sağlanması için de görevli kurumların çalıştığı belirtiliyor. Erken haber alınacak olan siber tehditlerin ortadan kaldırılması için gerekli önlemlerin alındığı söyleniyor.

Özellikle “Görev Veri Dosyaları” olarak isimlendirilen dosyaların da hacklenmemesi için özel türden çalışma yapıldığı aktarılıyor.

20°
açık