banner23

banner24

Elektrikli otomobillerde 16 güvenlik açığı keşfedildi

Elektrikli otomobillerin şarj istasyonlarındaki güvenlik sorunlarını belirlemek için çalışmaya koyulan bir grup araştırmacı, elektrikli otomobil yönetim sistemlerinde 16 güvenlik açığı tespit ettiğini açıkladı.

SİBER GÜVENLİK 15.01.2022, 12:14
Elektrikli otomobillerde 16 güvenlik açığı keşfedildi

Elektrikli otomobillere olan talep, gözleri bu araçlar üzerinde yaşanabilecek güvenlik problemlerine çevirdi.

Elektrikli araçlardaki internet tabanlı yönetim sistemlerinin uzaktan izleme, faturalandırma gibi birçok işlevinin bulunması siber saldırganların yeni faaliyet alanı olarak belirmeye başladı. 

TSA Siber Güvenlik ve Analitik Merkezi’nden bir grup araştırmacı, elektrikli araçlardaki güvenlik açıklarına yönelik yaptığı araştırma ile siber sistem sorunlarına çözüm aradı.

Siber Güvenlik ve Analitik Merkezi direktörü Elias Bou-Harb ve çalışma arkadaşları; elektrikli otomobillerin şarj sistemlerine yönelik gerçekleştirilebilecek siber saldırıların olumsuz etkilerini ve bu etkileri azaltmak için hazırlanabilecek siber güvenlik önlemlerini masaya yatırdı.

Elias Bou-Harb, elektrikli araçlar günümüzde her ne kadar yaygınlaşmış olsa da yönetim sistemlerinin hala oldukça hassas olduğunu dile getirdi.

Computers & Security'de yayınlanan araştırma raporuna göre araştırma ekibi, sistemde 16 farklı konuda güvenlik açığı keşfetti. Bu güvenlik açıklarından 13'ünün eksik kimlik doğrulama ve siteler arası komut dosyası çalıştırma gibi ciddi tehditler oluşturduğu ortaya kondu.

banner34