banner23

banner26

banner24

banner25

Emotet malware 2021 için de büyük tehdit

2020’de en çok zarara sebep olan malware (kötü amaçlı yazılım) listesinde yukarılarda olan Emotet, 2021 için de büyük tehdit unsuru olarak dikkat çekiyor.

SİBER GÜVENLİK 10.01.2021, 16:36
Emotet malware 2021 için de büyük tehdit
banner34

2020’den 2021’e geçerken büyük spam hareketliliği yaşandı. Dünya genelinde birçok kişinin tatilde ve işten uzak olmasıyla artan bu süreçte, en çok kullanılan yazılımlar arasında Emotet bulunduğu kaydedildi. Check Point isimli siber güvenlik firması tarafından yapılan araştırmada, Emotet’in dünya genelindeki kuruluşların yüzde 7’sini tehdit ettiği belirlendi.

Emotet büyük tehdit

İlk olarak bankacılık için Truva atı olarak ortaya çıkan Emoter, ransomware (fiye yazılımı) saldırılarıyla da ün kazandı. Birçok kez güvenlik ihlali bulunan sistemlerde Emotet’e rastlandı.

Emotet’in cihazları hedef aldıktan sonra bu cihazların bağlı bulunduğunu sunucu ve sistemleri ele geçirmeye çalışıyor. Başarılı olan yazılım, kimlik avı dolandırıcılığı ve phishing (oltalama) e-postalarıyla da yeni hedefler arıyor.

COVID-19 salgını nedeniyle artan internet kullanımı nedeniyle Emotet gibi yazılımlara karşı dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle son günlerde virüs temalı oltalama e-postaların ve mesajların yayıldığı, sıradan insanların da hedef alındığı biliniyor.

20°
açık