banner23

banner26

banner24

banner25

Emotet malware tekrar faaliyetlere başladı

Bir süredir gözden uzak olan Emotet malware, tekrardan ortaya çıktı. Emotet, bazı değişiklerle tekrar kullanıcıları hedef almaya başladı.

SİBER GÜVENLİK 31.08.2020, 10:35
Emotet malware tekrar faaliyetlere başladı
banner34

Kullanıcıları hedef alan yazılımların ardı arkası kesilmiyor. Daha önceden kendisini gösteren ve bir süredir ortalıkta olmayan Emotet, tekrardan kullanıma alındı. Bazı değişiklikleri beraberinde getiren malware (kötü amaçlı yazılım), son olarak geçtiğimiz şubat ayında görülmüştü. Binary Defence araştırmacılarına göre malware, geçtiğimiz temmuz ayında tekrar kendisini gösterdi.

Emotet daha önce olduğu gibi şimdi de e-postalar aracılığıyla yayılıyor. Kullanıcılara gönderilen e-postalarda Kovid-19 hakkında bilgiler, finansal durum raporları ve kargo bilgileri gibi dikkat çekici içerikler yer alıyor.

Emotet, Word dosyasıyla kullanıcıları hedef alıyor

Kullanıcılara e-postayla birlikte bir Word dosyası ekte gönderiliyor. Bu gönderilen dosya indirilip Office aracılığıyla açıldıktan sonra, “Düzenlemeyi etkinleştir” tuşuna basılınca malware sisteme sızmış oluyor.

Kullanıcılar tarafından düzenleme butonuna basılması için de belgenin iOS üzerinden hazırlandığı ve incelenebilmesi için butona tıklanmasına gerektiğine dair pop-up çıkarıyor.

Malware kişileri ve kurumları hedef almış durumda. Bu nedenle kullanıcıların güvenilir olmayan e-postalarda yer alan ek dosyaları indirmemesi ve incelememesi gerekiyor.

24°
açık