banner23

banner26

banner24

banner25

Endonezya’nın sigorta sisteminden 1 milyon kişinin verileri sızdırıldı

Endonezya sağlık sigortası sistemine kayıtlı en az bir milyon vatandaşın kişisel verileri bilgisayar korsanları tarafından çalındı.

SİBER GÜVENLİK 24.05.2021, 13:02
Endonezya’nın sigorta sisteminden 1 milyon kişinin verileri sızdırıldı
banner34

Siber tehdit konusunda 2021 yılında dünya genelinde büyük bir artış yaşanırken Endonezya sağlık sigortası sistemi de saldırganların hedefi oldu.

The Register tarafından yapılan habere göre, Endonezya hükümeti, ulusal sağlık sigorta sistemine ait verilerin kayıtlı olduğu merkeze yönelik saldırı neticesinde bir milyonu aşkın vatandaşın verilerinin sızdırıldığını itiraf etti.

20 Mayıs'ta, Endonezya İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı Kominfo, Ulusal Sağlık Sigortası Programı Jaminan Kesehatan Nasional'ı (JKN) yönetmekle görevli Badan Penyelenggara Jaminan Sosial'dan (BPJS) sızan bir milyonu aşkın kişiye ait veri kaydının Raidforums’ta satışa sunulduğunu aktardı.

Bakanlık derhal bir soruşturma başlatırken ilk etapta sızıntının büyük olmadığı değerlendirmesinde bulundu. 21 Mayıs tarihinde yapılan açıklamada Bakanlık, verileri satmaya çalışan kuruluşu belirlediklerini ve verilerin üç sitede (bayfiles.com, mega.nz ve anonfiles.com) bulunduğunu belirtti. Bakanlık, yalnızca anonfiles.com sitesinin verileri yayından kaldırma taleplerine yanıt vermediğini ve sadece 100.000 kişilik kayıt bulundurduğunu iddia etti.

Çalınan kayıtların sayısının bir milyon kadar olduğu gün içinde yapılan yeni bir duyuru ile açıklandı ve ihlal boyutunun tam anlamıyla kavranabilmesi için kapsamlı bir soruşturmaya ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Endonezya hükümeti saldırıyı kabul etse de sızıntının nasıl gerçekleştiği ve vatandaşlarının verilerinin elden ele dolaşıyor olmasının olası etkileri konusunda sessiz kaldı.

19°
açık