banner23

banner26

banner24

banner25

Enerji sektörüne yönelik siber saldırılar artıyor

Son zamanlarda gerçekleştirilen siber saldırıların genelinin, enerji ve güç sektörüne yönelik olduğu tespit edildi.

SİBER GÜVENLİK 13.05.2021, 11:43
Enerji sektörüne yönelik siber saldırılar artıyor
banner34

Enerji sektöründe yeni teknolojinin benimsenmesindeki artış, siber saldırılar ve buna bağlı risklerde de artışa sebep oluyor. En son, ABD'de önde gelen yakıt barou hatlarından birine fidye yazılımı saldırısı gerçekleştirildi.

Cyware tarafından yapılan habere göre son aylarda, çeşitli siber saldırıların hedefi enerji ve güç sektörü oldu. Saldırıların çoğunun Kuzey Amerika ve burayı takiben Avrupa ve Asya'ya yönelik olduğu gözlemlendi. 

Son zamanlarda enerji sektöründe gerçekleştirilen siber saldırılar

  • ABD güvenlik ajansları, Colonial Pipeline saldırısında DarkSide fidye yazılım operasyonunun detaylarını aktaran ortak bir rapor yayınladı.
  • Kötü şöhretli Hafnium hacker grubu, 200'ün üzerinde Bangladeş organizasyonunu hedef aldı ve birçok saldırı düzenledi. Grup bu saldırılarda birçok enerji ve gücü kapsayan çok sayıda endüstriyi hedef aldı. 
  • Off-shore pertol ve gaz için denizcilik hizmetlerinde bir dünya lideri olan Bourbon şirketi, bir siber saldırıya uğradı ve bilgisayar sistemleri engellendi.
  • RaceTrac ve Shell, Accellion FTA saldırısının sonucu olarak bir güvenlik vakasından etkilendi.

Fidye yazılım grupları sektörü daha çok tehdit ediyor

Fidye yazılımı saldırıları enerji ve güç sektörünü etkileyen siber saldırıların en önde gelenlerinden biridir.

  • Uluslararası gaz ve petrol şirketi Royal Dutch Shell, geçen ay, Clop fidye yazılımı aracılığıyla saldırıya uğradı. Saldırganlar, hassas belgeleri ele geçirdi ve fidye ödemesini hızlandırmak için çalışanların vize ve pasaport bilgilerini sızdırdı.
  • Standley Systems, REvil fidye yazılımı aracılığıyla saldırıya uğradı. Bu saldırıda hizmet belgeleri, sözleşmeler, tıbbî belgeler, kişisel belgeler ve daha fazlasının elde edildiği aktarıldı. 
20°
açık